Ogrody natury...
Zakładki:
01. LEKTURA PRZY MUZYCE TYiJA
A rośliny są żywymi, oddychającymi i porozumiewającymi się istotami, wyposażonymi w osobowość i atrybuty duszy.darmowy hosting obrazków
AMARYLKOWATE (AMARYLLIDACEAE)
CHOROBY I SZKODNIKI
HIGIENA
KONTAKT
MAŁA ARCHITEKTURA
NA SKRÓTY
PRZYPISY
ROZMNAŻANIE ROŚLIN
darmowy hosting obrazków
UWAGA: TRUJĄ!...
WŁASNY PROJEKT OGRODU
WYBRAŃCY ! GWIAZDA PRAWDZIWA
Z wyjątkiem Afrodyty, nie istnieje na tym świecie nic piękniejszego niż kwiat i nic bardziej niezbędnego niż roślina.darmowy hosting obrazków
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
sobota, 16 stycznia 2010

Opieńki kojarzą się oprzede wszystkim z grzybobraniem i wiele osób ceni smak ich kapeluszy. Tymczasem są to groźne pasożyty, które atakują drzewa zarówno żywe, jak i martwe. W ciągu kilku lat potrafią doszczętnie zniszczyć "upatrzony" krzew czy drzewo. Opieńkowa zgnilizna korzeni - choroba wywołana przez opieńki - dla leśników nie jest niczym nowym. Już w latach pięćdziesiątych ubiegłego wieku doszło do masowego zamierania jednogatunkowych borów świerkowych na Podkarpaciu. Od tamtego czasu w lasach iglastych i liściastych notuje się coraz więcej przypadków tej choroby. W ciągu ostatnich 30 lat powierzchnia zaatakowanych drzewostanów wzrosła prawie trzykrotnie i liczona jest w setkach tysięcy hektarów lasów. Opieńkowa zgnilizna korzeni występuje także na działkach poleśnych oraz w sadach i ogrodach położonych w pobliżu lasów. Warto zatem bliżej poznać rozwój tych groźnych grzybów.Jeśli opieńki wystąpią na jakimś terenie, to szybko się rozprzestrzeniają i atakują kolejne rośliny. Infekcja drzewa może nastąpić, kiedy sznury grzybni (ryzomorfy) wnikną do korzeni lub zdrowe korzenie drzew zetkną się z korzeniami zakażonymi grzybnią. Ryzomorfy rozrastają się nawet na odległość kilkudziesięciu metrów: w tempie około 1 metra w ciągu roku. Mogą także silnie się rozgałęziać, tworząc gęstą sieć grzybni w glebie do głębokości 20-30 cm.
O niezwykłości rozmiarów, jakie osiąga sieć, niech świadczy fakt opisany przez Davida Attenborough w książce Prywatne życie roślin: uczeni prowadzący badania w lasach stanu Michigan odkryli, że sznury grzybni opieńki miodowej porastają obszar powierzchni około 16 hektarów i mają ten sam kod genetyczny. Oznacza to, że tworzą one jeden organizm, prawdopodobnie największy na świecie, a w dodatku liczący 1500 lat! W 2003 r. w kwietniowym numerze Canadian Journal of Forest Research opisano kolejny taki organizm, którego grzybnia zajmuje powierzchnię niemal 9 km² i osiąga masę ponad 600 ton; wiek tego egzemplarza szacuje się na 2-8 tysięcy lat i jak do tej pory jest to największy znany pojedynczy organizm żyjący na naszej planecie.
Po zbliżeniu się do korzenia drzewa czy krzewu ryzomorfa wnika do jego tkanki, ale tylko w formie bocznego odgałęzienia, natomiast jej szczyt rośnie dalej. Po dotarciu do miazgi drzewa ryzomorfy przekształcają się w białe płaty grzybni, które mogą rosnąć pod korą pnia na 2-3 metry w górę. Po opanowaniu żywych tkanek opieńki zabijają je własnymi toksynami i dopiero wtedy czerpią z nich pokarm.
Opieńki rozmnażają się też przez zarodniki, które powstają w owocnikach. Zarodniki przenoszone są przez wiatr lub spływają z wodą. Mogą wnikać jedynie w martwe drewno pni i korzeni.Opieńki atakują żywe drzewa: zarówno młode, jak i stare, najczęściej wtedy, gdy są one osłabione np. przez szkodniki, choroby lub długotrwałą suszę. W pierwszej fazie choroby drzewo wypuszcza krótsze pędy, mniejsze liście i bardzo wolno rośnie. U młodych okazów schorzenie może objawić się nagle, powodując więdnięcie liści oraz ich przebarwienie na żółto lub jasnozielono. U starszych egzemplarzy choroba postępuje stopniowo. Ich korony przerzedzają się, rośliny bardzo obficie kwitną i wręcz w nienormalnych ilościach zawiązują szyszki czy owoce. U drzew iglastych igły brązowieją i opadają, a z dolnych partii porażonych pni żywica wycieka tak obficie, że miesza się z ziemią, tworząc nieregularne bryły. Chore drzewa stają się coraz słabsze, ich gałęzie i pnie stopniowo usychają. Dzieje się tak, ponieważ grzybnia opieniek rozwija się jako pasożyt kosztem żywej rośliny, korzystając z jej zapasów odżywczych. Dalszym objawem choroby jest pojawienie się owocników grzyba. Jesienią wyrastają one masowo na pniakach, korzeniach i wokół martwych drzew bądź z ryzomorf znajdujących się w glebie. Zwiastuje to rychłą śmierć drzewa. Co się wtedy dzieje z grzybnią? Opieńki przystosowują się do nowej sytuacji i zaczynają rozkładać martwą tkankę korzeni i pni. Z martwego drzewa zaczyna opadać kora i biała grzybnia przekształca się w sznury osłonięte czarną otoczką niczym zaizolowane kable.Gdy w ogrodzie zachoruje drzewo, sprawdźmy czy objawy choroby wskazują na opieńkową zgniliznę korzeni. Pewność, że winowajcą jest opieńka, uzyskamy tylko wtedy, gdy oderwiemy korę w miejscu jej pęknięcia lub nabrzmienia i odnajdziemy pod nią płaty białej grzybni lub jesienią pojawią się owocniki.
Walka z opieńkami jest bardzo trudna. Najskuteczniejszy sposób pozbycia się ich z ogrodu to usunięcie wszelkich źródeł infekcji. Koniecznie trzeba więc wykarczować wszystkie chore drzewa, porażone pniaki i korzenie, zebrać resztki drewna oraz jak najstaranniej wyciągnąć z ziemi ryzomorfy, a właściwie całą ich sieć, którą wytworzyły wokół drzewa; przy czym musimy uważać, by nie pomylić ryzomorf z korzeniami. Wszystko to należy spalić. Pamiętajmy przy tym, że jeżeli w ziemi pozostaną poprzecinane łopatą ryzomorfy, to na ich końcach pojawią się liczne rozgałęzienia. Rosną one błyskawicznie i napotykając na korzenie drzew, doprowadzają do nawrotu choroby.
Zapobiegawczo trzeba też zawsze usuwać pnie i korzenie ściętych drzew i krzewów, aby nie pozostawiać pożywki dla opieniek. Świeże pniaki można ewentualnie okorować i potraktować specjalnymi biopreparatami, zawierającymi grzyby nieszkodliwe dla żywych drzew: stanowią one skuteczną konkurencję dla opieniek. Może to być np. preparat Pg IBL, zawierający grzyb Phlebiopsis gigantea. Przy zabiegach wykonywanych wokół drzew unikajmy kaleczenia korzeni, a wszelkie rany smarujmy preparatem grzybobójczym. Sprawdźmy też, czy kora do ściółkowania nie zawiera białych płatów grzybni opieniek.

03:28, ksanthos_trelos , Inne nasze
Link Komentarze (5) »
wtorek, 12 stycznia 2010

Opieńki (Armillaria) występują w całej Polsce, a w różnych regionach mają rozmaite nazwy, wywodzące się od tego samego rdzenia: pień. W Wielkopolsce i Małopolsce znane są jako podpieńki; na Mazowszu, Podlasiu, Warmii i Mazurach oraz w północnej Małopolsce jako opieńki; zaś na Śląsku używana jest nazwa pnioki lub pnioczki, a w Małopolsce południowo-zachodniej pniokówki.Opieńka miodowa (Armillaria mellea, Physalacriaceae) występuje jesienią (IX-XI) w całej niemal Europie, w Polsce jest pospolita zwłaszcza w lasach, rzadziej w ogrodach. Dorasta do 5-20 cm wysokości, rosnąc często w kępach. Żywi się martwymi cząstkami organicznymi albo zachowuje się jak pasożyt, bytując na żywym lub martwym drewnie liściastym i iglastym, często na pniakach i pniach do kilku metrów ponad ziemią. Kapelusze osiągają od 3 do 12 cm średnicy. Początkowo są barwy miodowożółtej, miodowobrązowej lub oliwkowożółtej oraz wypukłe i kuliste, a następnie płaskie, oliwkowobrązowe albo ciemnoczerwonobrązowe, pokryte drobnymi czerwonobrązowymi, brązowymi lub czarnawymi łuseczkami, które są najciemniejsze i najgęściej ułożone pośrodku. U wyrośniętych owocników łuski mogą zanikać, a brzeg kapelusza bywa podwinięty. Blaszki są początkowo białawe, a potem beżoworóżowawe lub żółtawe z ciemniejszymi plamami, cienkie i zbiegające. Trzon ma najczęściej pięć do dziesięciu (5-16) centymetrów wysokości i 0,4-1,2 (2,5) centymetra średnicy, barwę żółtawą, miodowobrązową, czerwonobrązową lub czarnobrązową, jaśniejszy jest u góry, wysmukły, cylindryczny, wygięty, o podstawie rozszerzonej, szorstkiej i ciemniejszej z białawożółtym, skórkowatym i wyraźnym pierścieniem. U młodych osobników miąższ jest miękki, mięsisty; u starych twardy i łykowaty. Białawy lub bladocielisty i nie zmieniający barwy po przekrojeniu. Surowe opieńki są w smaku początkowo łagodne, pozostawiają cierpki posmak, zapach mają słaby, ale przyjemny (przypomina trochę ser Camembert). Są smaczne, twarde, o łykowatym, mniej wykorzystywanym do konsumpcji trzonie. Nadają się do suszenia, sosów, mniej do marynowania. Do spożycia używa się najczęściej młodych kapeluszy. W stanie surowym lub niedogotowanym może być szkodliwy. Kapelusze należy najpierw obgotować, po czym odlać wodę. Należy go gotować dłużej niż inne grzyby. Może być mylony z trującą maślanką wiązkową oraz niejadalnym łuskwiakiem nastroszonym.

Opieńka ciemna (o. pospolita, Armillaria ostoyae, Physalacriaceae) również jest organizmem saprofitycznym, odżywiającym się martwymi cząstkami roślin, jednak często pasożytuje na drzewach wywołując u nich chorobę korzeni powodującą ich gnicie. Ten gatunek występuje zwłaszcza w lasach iglastych, również na terenie całego kraju. Osobnik z tego gatunku, znaleziony w 2001 r. w Malheur National Forest w Górach Błękitnych (Blue Mountains) we wschodnim Oregonie i opisany w 2003 r. w kwietniowym numerze Canadian Journal of Forest Research, jest największym organizmem żyjącym na Ziemi. Grzybnia tego pojedynczego osobnika zajmuje powierzchnię 8,9 km² i ma masę około 605 ton. Naukowcy szacują, iż grzyb ten rozwijał się przez 2-8 tysiące lat, z pojedynczego mikroskopijnego zarodnika. Badania potwierdzające, iż ów grzyb jest jednym organizmem, polegały na gromadzeniu próbek grzybni z różnych miejsc lasu i obserwacji ich rozrostu w laboratorium, wykonano także badania genetyczne. W 1992 na południowym zachodzie stanu Waszyngton znaleziono okaz o równie imponujących rozmiarach dochodzących do około 6 km².I ten gatunek opieńki rośnie zazwyczaj w kępach na martwym lub żywym drwenie. Nocą jego grzybnia charakterystycznie fosforyzuje. Owocniki wyrastają od lata do późnej jesieni (VIII-XI), ich wysokość dochodzi do 20 cm. Kapelusze mają 4-8 cm średnicy, są wypukłe, o podwiniętych brzegach i barwy od brunatnej do jasnobrązowej z charakterystycznymi prążkami o ciemniejszym odcieniu. Blaszki są białe do jasnoróżowych. Trzon u podstawy jest rozszerzony i ciemny, jaśniejący i zwężający się ku górze; u wyrośniętych okazów trzony są wewnątrz puste. Miąższ o grzybowym zapachu i łagodnym smaku jest barwy białej, z wiekiem różowiejącej. Trzon objęty jest grubym pierścieniem, białego koloru z ciemnymi łuskami umieszczonymi na brzegach i u spodu. Owocniki opieńki ciemnej są jadalne, jednak zbierać należy wyłącznie młode osobniki. Po wstępnym kilkuminutowym obgotowaniu wywar należy wylać i dopiero wówczas poddać grzyb właściwej obróbce termicznej.

Opieńka miodowa jak i inne opieńki wywołuje opieńkową zgniliznę korzeni. Choroba ta szybko doprowadza młode drzewka do śmierci, natomiast starsze chorują latami. Korzenie i porażone części pnia ulegają zgniliźnie białej.

13:17, ksanthos_trelos , Inne nasze
Link Komentarze (3) »
poniedziałek, 11 stycznia 2010

W Polsce występuje opieńka miodowa oraz kilka innych gatunków. Młode kapelusze są kuliste z podwiniętym brzegiem; z czasem stają się płaskie. Pokrywają je ciemne łuseczki, zagęszczające się ku środkowi. U starszych owocników kapelusz bywa gładki, a jego miąższ ma białą barwę. Blaszki są najpierw białe, później różowo-beżowe. Na trzonie występuje pierścień. Wielkość owocników jest zróżnicowana i zależnie od gatunku wynosi od kilku do kilkunastu centymetrów. Na jednym pniaku mogą wyrastać setki owocników. Owocniki opieniek mogą pojawiać się od końca sierpnia aż do pierwszych przymrozków. W celach kulinarnych używa się tylko młodych kapeluszy; z trzonów trzeba zrezygnować, ponieważ mają włóknistą konsystencję. Grzyby te najczęściej się marynuje: wówczas są najsmaczniejsze. Natomiast surowe opieńki są trujące! Należy je gotować przez pół godziny lub dusić po uprzednim pokrojeniu. Niektórym jednak szkodzą nawet gotowane.Opieńki marynowane

Młode opieńki (6 litrowych słoi), 2 łyżki soli, 10 łyżek octu spirytusowego, 5 goździków, 1 łyżka pieprzu ziarnistego, 5 laurowych liści, 5 ząbków czosnku.
Grzyby obieramy, przycinamy trzonki, myjemy i obgotowujemy w lekko osolonej wodzie, po czym odcedzamy. Ponownie zalewamy grzyby wodą tak, aby były nią przykryte, dodajemy pozostałe składniki i gotujemy około 20 minut na wolnym ogniu. Gorące przekładamy do wysterylizowanych słoi i szczelnie zamykamy. Ilość soli i octu możemy regulować zależnie od preferencji smakowych.

Opieńki duszone w śmietanie

40 dkg opieniek, 5 dkg masła, 1 cebula (lub por), sól, pieprz, 1/2 szklanki śmietany, zielenina.
Grzyby czyścimy, jednocześnie odrzucając ich trzony, następnie same kapelusze myjemy i kroimy w paski. Podsmażamy na stopionym tłuszczu wraz z cebulką (lub białą końcówką pora) i solimy do smaku. Ogrzewamy na małym ogniu tak długo, dopóki grzyby nie będą prawie całkowicie odparowane, wtedy zalewamy je śmietaną i krótko zagotowujemy. Podajemy posypane zieleniną z dodatkiem ryżu ugotowanego na sypko lub z ziemniakami.

Opieńki solone


Kiedyś, na Podlasiu, opieńki soliło się w beczkach i na beczki. W ten sposób można solić również gąski, a także kurki.
Na 1 kg świeżych grzybów przygotować należy 15 dkg soli oraz trochę soli do roztworu, w którym należy obgotować opieńki.
Oczyszczone i umyte grzyby należy włożyć do posolonego wrzątku (na 1 l wody 2 łyżki soli) i gotować przez 5 minut. Osączyć grzyby na sicie, a następnie układać w kamiennym garnku przesypując solą. Ostatnią warstwę grzybów koniecznie posypać solą, przykryć talerzem i obciążyć. Po 3 - 4 dniach, gdy grzyby opadną naczynie można uzupełnić o kolejne warstwy sukcesywnie zbieranych grzybów. Przechowywać w chłodnym pomieszczeniu. Grzyby przed użyciem należy moczyć 3 - 4 h w czystej, zimnej wodzie. Tak przygotowane opieńki są podstawą zimowych sałatek, a równie wyśmienicie smakują duszone i gotowane.