Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Niechciany tatuaż

W upalny, letni dzień pachnąca łąka, pełna kolorowych motyli i grających świerszczy, kusi, aby się położyć na chłodnej trawie. Może się jednak zdarzyć, że po takim miłym relaksie spotka nas przykra niespodzianka. Wkrótce w tych miejscach, których nie osłaniało ubranie pojawiają się przebarwienia o kształcie liści i łodyg różnych roślin. Zmiany te, utrzymujące się niekiedy przez kilka tygodni, a nawet miesięcy, są często trudne do wyleczenia.

Niektóre rośliny zawierają w swych tkankach związki chemiczne, uwrażliwiające naszą skórę na działanie promieni słonecznych, a konkretnie: ultrafioletowych. Szkodliwe substancje mogą się znajdować we włoskach pokrywających liść lub w tkankach głębiej położonych - wówczas przenoszą się na skórę człowieka po złamaniu albo zranieniu rośliny. Jeśli przez pewien czas ciało styka się z tymi substancjami, a później jest wystawione na słońce, u niektórych osób powstaje odczyn fototoksyczny, objawiający się zaczerwienieniem i swędzeniem naskórka lub jego zbrązowieniem albo też pojawieniem się pęcherzy. U osób szczególnie wrażliwych może dodatkowo wystąpić odczyn alergiczny: zmiany skórne tworzą się również na zakrytych częściach ciała. Jeśli zauważymy u siebie opisane wyżej objawy, nie wystawiajmy chorych miejsc na słońce i najlepiej udajmy się do lekarza.

Powodem powstania odczynów fototoksycznych są związki kumarynowe: hydroksykumaryny i furanokumaryny, zawarte w roślinach zaliczanych do rodzin: selerowatych, bobowatych, rutowatych, marzanowatych, kasztanowcowatych, psiankowatych, astrowatych, oliwkowatych oraz do traw. Ich przedstawicielami są m.in.: krwawnik pospolity, pasternak zwyczajny, barszcz zwyczajny, dzięgiel leśny, a także rośliny pochodzące z cieplejszych krajów a uprawiane często w ogrodach: ruta zwyczajna, arcydzięgiel litwor, dyptam jesionolistny, barszcz olbrzymi. Ostatni z wymienionych gatunków stał się głównym bohaterem artykułów publikowanych parę lat temu w wielu gazetach. Barszcz olbrzymi nie ma oczywiście aż tak demonicznych cech, jakie mu wówczas przypisywano, jednak musimy na niego bardzo uważać, gdyż u wrażliwych osób może wywołać silne uczulenie, zwłaszcza podczas upału: na słońcu związki kumarynowe wydzielają się w większych ilościach. Niewykluczone, że działanie fototoksyczne wykazują jeszcze inne gatunki, dotychczas dokładnie nie przebadane.

Pamiętajmy także o tym, że skóra staje się bardziej podatna na oparzenia słoneczne pod wpływem stosowania niektórych leków i ziół. Wystrzegajmy się zatem słońca, jesli zażywamy np. sulfonamidy albo antybiotyki, a także gdy pijemy napar z dziurawca, krwawnika, melisy czy rumianku. Dermatolodzy zalecają, aby latem ograniczyć stosowanie kosmetyków, ponieważ w skład wielu z nich wchodzą substancje zwiększające wrażliwość skóry na światło: np. olejek bergamotowy.

Właściwości fotouczulające niektórych substancji roślinnych są tak silne, że wykorzystuje się je w leczeniu bielactwa: choroby objawiającej się zanikiem pigmentu. Najbardziej znanym naturalnym lekiem jest sok z dziurawca.

***

Notka dodana do cyklu o roślinach trujących.

niedziela, 02 sierpnia 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Konwalia w medycynie

    Chińska medycyna ludowa korzeń i ziele konwalii stosowała już w starożytności do leczenia schorzeń naczyniowo-sercowych (pod nazwą liń-lań ). W Europie już w ś

  • Ziele Heleny Trojańskiej

    Przypowieść głosi, że Helena, właśnie gdy zbierała oman, została porwana przez Parysa. Znalazło to prawdopodobnie odbicie w łacińskiej nazwie rośliny: helenium

  • Koperek

    Koper ogrodowy ( Anethum graveolens ) należy do rodziny selerowatych ( Apiaceae ). Jest rośliną jednoroczną, dorastającą do 120 cm. Łodygę ma dętą, nagą, kresko

TrackBack
TrackBack URL wpisu: