Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Trucizna na parapecie 2/2

Rodzina: Psiankowate (Solanaceae)

Psianka paprykowata (Solanum pseudocapsicum) to mały, niski krzew doniczkowy, hodowany głównie dla swoich podobnych do jagód, połyskujących, czerwonych owoców. Zawiera we wszystkich częściach substancję czynną solanokapsynę. Jest to roślina słabo trująca i trzeba zjeść naprawdę bardzo dużo owoców, aby wystąpiły objawy zatrucia: nudności, wymioty, bóle brzucha. Zaleca się podawanie dużej ilości płynów i węgla leczniczego, poza tym stosuje się leczenie objawowe.


Pojemnikowe bielunie (rodzaj Datura, Brugmansia) pochodzą z tropików. Tworzą widlasto rozgałęziające się spore krzewy o dużych, miękkich liściach i ogromnych trąbkowatych kwiatach (tzw. anielskie trąby). Substancją trującą są alkaloidy: L-hioscyjamina, atropina i L-skopolamina. Silnie pobudzają korę mózgu, śródmózgowie i rdzeń przedłużony; obwodowo działają porażająco na wszystkie cholinergiczne zakończenia nerwowe. Objawami zatrucia są niepokój i ogólne pobudzenie, wielomówność, spazmatyczny płacz, euforia, silny niepokój ruchowy, drgawki, halucynacje, zaburzenia koordynacji ruchów, nasilenie stanów pobudzenia, przyspieszenie i pogłębienie ruchów oddechowych, kołatanie serca, przyspieszone tętno i wyższe ciśnienie tętnicze krwi, szerokie i sztywne źrenice, zaburzenia widzenia i mowy; czerwona, sucha i gorąca skóra, podwyższona temperatura ciała. W pierwszej pomocy należy wywołać wymioty, uspokoić chorego i jak najszybciej odwieźć do najbliższego szpitala. W leczeniu stosuje się płukanie żołądka za pomocą dobrze naoliwionego zgłębnika, podanie węgla. Jako swoistą odtrutkę fizostygminę w dawce 2 mg co 20 minut aż do ustąpienia objawów: zaburzeń w pracy układu oddechowego i drgawek, stanu odurzenia, zaburzeń rytmu serca. W okresie pobudzenia podaje się środki uspokajające; przeciwko stanowi pobudzenia natomiast i drgawkom fenobarbital, benzodiazepinę. Przy śpiączce i zaburzeniach czynności układu oddechowego sztuczne oddychanie i środki wspomagające funkcjonowanie układu krążenia. Obniżenie temperatury ciała, np. za pomocą mokrych okładów.


Rodzina: Toinowate (Apocynaceae)

Krzewiasty oleander pospolity (Nerium oleander) pochodzi z rejonu Morza Śródziemnego. Posiada wonne, białe, różowe lub czerwone kwiaty. Hodowany jest jako roślina pokojowa, częściej pojemnikowa, a w cieplejszych rejonach uprawiany jako krzew w ogrodach. Cała roślina zawiera działające nasercowo glikozydy i alkaloidy. W zatruciu doustnym może dojść do bólów głowy, nudności, wymiotów i biegunki, wystąpienia drgawek oraz narastającego osłabienia serca. Radzi się płukanie żołądka, węgiel, środek przeczyszczający, leżenie w łóżku, środki uspokajające oraz kontrolę układu krążenia.


Ojczyzną adenium (Adenium obesum) jest Afryka. Krzew ten wykształca gruby, mięsisty pień i krótkie, równie mięsiste gałęzie. jego połyskujące zielone liście i duże różowe kwiaty przypominają oleander; adenium bywa także szczepione na oleandrze. Mleczny sok tej rośliny został wprawdzie opisany jako trujący, nie są jednak znane przypadki zatruć. Sok ten jest przez krajowców wykorzystywany do produkcji trucizny do strzał, należy więc przy obcowaniu z tą rośliną uważać na skaleczenia na rękach!

 


Pochodzący z tropików i będący półkrzewem barwinek różyczkowy (Catharanthus roseus) w Europie uprawiany jest jako roślina doniczkowa. Białe, różowoczerwone lub czerwone kwiaty mają talerzowato rozpostarte płatki. Podobnie jak wiekszość toinowatych, tak i ten barwinek został opisany jako roślina trująca. W przypadkach zatruć środki zaradcze są identyczne jakw przypadku zatruciami oleandrem.


Rodzina: Wilczomleczowate (Euphorbiaceae)

Kroton (krocień, Codiaeum variegatum) stanowi piękną roślinę doniczkową, pochodzącą z tropików. Jej ustawione naprzemianlegle liście są ozdobione deseniem skomponowanym z efektownych połączeń różnych odcieni zieleni i czerwieni oraz jasnej żółci. We wszystkich częściach rośliny jest zawarty sok mleczny, który zewnętrznie może powodować podrażnienia skóry. Po zażyciu doustnym może wywołać wymioty i biegunki; należy wówczas podawać dużo płynów.


Nie mniej piękną rośliną jest wilczomlecz nadobny (Euphorbia pulcherrima), nazywany również wilczomleczem pięknym lub poinsecją (gwiazda betlejemska). Ze wzgledu na swoje różnobarwne liście, których gama kolorów sięga od ciemnej zieleni, przez żółtawy róż do jasnej czerwieni, jest jedną z ulubionych roślin doniczkowych. W łodygach i liściach zawiera trujący sok mleczny. Opryskaną sokiem skóre trzeba natychmiast dokładnie zmyć. Przy zatruciu wewnętrznym może dojść do gwałtownych biegunek i podrażnienia nerek. Zaleca się płukanie żołądla, węgiel, środek przeczyszczający oraz leczenie objawowe.

poniedziałek, 20 lipca 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Strażniczka koloru pomarańczowego

    Trafiła do Europy w XVI wieku dzięki konkwistadorom, którzy przywieźli ją z Peru. Liście nasturcji przypominają okrągłe tarcze, nad którymi unoszą się tryumfaln

  • Nasturcje ogrodowe: Odmiany

    W celach ozdobnych uprawiane bywają w ogrodach i na balkonach nasturcja większa ( Tropaeolum majus ) oraz nasturcja ogrodowa ( Tropaeolum x hybridum ). Ta druga

  • Chińska piękność 1/2: Portret

    Gdyby ktoś ogłosił konkurs na najpiękniejsze drzewa wiosny, to magnolie miałyby w nim ogromne szanse. Z daleka wyglądają tak, jakby na ich bezlistnych jeszcze g

TrackBack
TrackBack URL wpisu: