Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Trucizna na parapecie 1/2

 

Przy roślinach doniczkowych, wymienionych jako "trujące" wykorzystano dane statystyczne z dwóch dużych niemieckich placówek udzielających porad w przypadkach zatruć; przy czym decydowała tu nie tyle autentyczna toksyczność danej rośliny, ile raczej częstotliwość związanych z nią zgłoszeń telefonicznych. Wymienione poniżej rośliny uwzględnione są nie tyle z powodu toksyczności, ile raczej ze względu na dużą liczbę telefonów w tej sprawie do pogotowia ratunkowego. Przeważnie dzwonią zaniepokojeni rodzice, bojący się o zdrowie swoich pociech, które w pewnym wieku podlegają tajemniczemu przymusowi brania wszystkiego do buzi i gryzienia. Ogólnie można powiedzieć, że zatrucia roślinami pokojowymi zdarzają się stosunkowo rzadko. Nie jest więc niczym zaskakującym, że z zestawienia danych wynika, iż najczęściej zgłoszenia dotyczą słabo trującej psianki paprykowatej, której czerwone, połyskujące jagody najwyraźniej są dla dzieci nieodparcie atrakcyjne. Zgłoszenia dotyczące rzeczywiście trującego cyklamena perskiego (fiołka alpejskiego) są w porównaniu z psianką bardzo nieliczne, mimo że cyklameny rosną w przynajmniej takiej samej liczbie domostw.

Opisane przy niżej wymienionych roślinach pokojowych objawy zatrucia nie zawsze są zaobserwowane podczas rzeczywistych przypadków zatruć, które zdarzają się niezbyt często, lecz częściej są podane na podstawie wiedzy o działaniu poszczególnych roślinnych substancji czynnych i wyników doświadczeń na zwierzętach. Może z tego wynikać, że do wystąpienia objawów zatrucia należałoby przeżuć lub zjeść naprawdę bardzo dużą ilość liści, kwiatów lub owoców tych roślin. W razie wątpliwości należy jednak zawsze zwrócić się o pomoc do jednej z placówek udzielających porad w przypadkach zatruć, do lekarza rejonowego albo domowego, do najbliższego szpitala, a w razie konieczności do pogotowia ratunkowego.

____________

Rodzina: Amarylkowate (Amaryllidaceae)

Dla kliwii pomarańczowej (Clivia miniata) charakterystyczne są czerwonopomarańczowe kwiaty zebrane w kuliste kwiatostany oraz długie i wąskie liście. Wszystkie części rośliny zawierają alkaloidy, które przyjęte doustnie mogą wywołać nudności, kaszel, ślinotok i wymioty. Podobne działanie wywołuje spożycie innych roślin z rodziny, w tym i populanego hipeastrum ("amarylis", Hippeastrum x johnsonii). Zaleca się podawanie dużych ilości płynów i węgla leczniczego.

Rodzina: Morwowate (Moraceae)

Liczne, uprawiane głównie ogrodniczo dla smacznych owoców gatunki należące do rodzaju figowców (Ficus), mają tę wspólną cechę, że ich całobrzegie, przeważnie skórzaste liście są ustawione na pędzie naprzemianlegle. Mleczny sok zawiera żywice, kauczuk, kumarynę i białka. Zjedzenie części liści i korzeni powietrznych może wywołać duszenie się, wymioty i bóle brzucha. Zaleca się podawanie dużych ilości płynów i węgla leczniczego.


Rodzina: Obrazkowate (Araceae)

Krzyżując różne rośliny pochodzące z tropikalnych lasów deszczowych, wytworzono hybrydy należące do rodzaju Dieffenbachia, różniące się mniej lub bardziej od siebie wzorem na liściach. We wszystkich częściach roślin znajduje się bliżej nieznana substancja drażniąca, szczawian wapnia, kwas szczawiowy i glikozydy pochodnych cyjanowych. Na skutek żucia liści mogą wystąpić pieczenie warg i języka, trudności w oddychaniu i utrudnienie mowy spowodowane przez obrzmienia w jamie ustnej i gardle.


Wielkolistne anturium (rodzaj Anturium) pochodzi z tropikalnych lasów deszczowych Ameryki. Kolbowate kwiatostany są otoczone od dołu charakterystyczną, jakby zrobioną z wosku, czerwoną czy różową lub białą albo też zieloną pochwą kwiatową. Rośliny zawierają bliżej nieznaną substancję drażniącą i saponiny, które mogą działać szkodliwie na skórę i błony śluzowe. Przy zatruciu doustnym może dojść do wymiotów.


Zatrucia mogą powodować także mieszańce z rodzaju Philodendron, w tym i popularna monstera dziurkowana (Monstera deliciosa). Podczas gdy liście roślin z rodzaju Philodendron są bardzo silnie zróżnicowane, zarówno pod względem rozmiarów, jak i kształtu, monstera dziurkowana ze swoimi wielkimi pierzastowcinanymi i perforowanymi liśćmi jest bardzo charakterystyczna; w potocznym języku często określa się ją jeszcze starą nazwą botaniczną: "filodendron". Przede wszystkim w jej korzeniu jest zawarta nieznana substancja drażniąca skórę i błony śluzowe. W razie zatrucia drogą doustną może dojść do wymiotów. Natomiast owoce monstery są jadalne i, pomimo iż zawierają spore ilości drażniącego gardło lub wywołującego u ludzi wrażliwych pieczenie w ustach kryształków szczawianu wapnia, cieszące się sporą popularnością w Meksyku.


Przy zatruciach roślinami z rodziny obrazkowatych konieczne staje się leczenie objawów poparzenia i podrażnienia, natomiast przy zatruciu drogą doustną podawanie dużych ilości płynów z ewentualnym płukaniem żołądka.

Rodzina: Pierwiosnkowate (Primulaceae)

Niezliczone zabiegi hodowlane doprowadziły do tego, że cyklamen perski (Cyclamen persicum), powszechnie znany jako fiołek alpejski, stał się jedną z ulubionych roślin doniczkowych. Zróżnicowanymi rozmiarami oraz urozmaiconymi kształtami i barwami kwiatów różni się bardzo od swoich przodków z gór rejonu Morza Śródziemnego. W różnych częściach rośliny, a przede wszystkim w świeżych bulwach, są zawarte saponiny oraz trujący glikozyd cyklamina. Po przyjęciu niewielkiej ilości tych substancji mogą wystąpić nudności, wymioty, bóle żołądka i biegunka. Przy ilościach większych występują bardzo poważne objawy żołądkowo-jelitowe, zawroty głowy, silne pocenie się, drgawki, a później porażenia. Leczenie polega na wywołaniu wymiotów lub przeprowadzeniu płukania żołądka, podaniu węgla i środka przeczyszczającego; przeciw niepokojowi i drgawkom środków uspokajających. Na polecenie zasługuje także leczenie zaburzeń czynności układów krążenia i oddechowego.


Pochodzący z Chin pierwiosnek kubkowaty (Primula obconica) bywa także nazywany po prostu prymulą. Wyglądem przypomina nasze rodzime pierwiosnki i znajduje się na rynku w wielu odmianach barwnych. W wydzielinie jego włosków gruczołowych występuje działająca na naczynia primina, która już przy zetknięciu aksamitnych listków z nieosłoniętą skórą może wywołać znane odpierwiosnkowe zapalenie skóry: jej zaczerwienienie, silne swędzenie i pęcherze. Po kontakcie liści rośliny ze skórą wskazane jest natychmiastowe jej umycie ciepłą wodą. W razie wystąpienia swędzenia trzeba zasięgnąć porady lekarza.

 

wtorek, 21 lipca 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Strażniczka koloru pomarańczowego

    Trafiła do Europy w XVI wieku dzięki konkwistadorom, którzy przywieźli ją z Peru. Liście nasturcji przypominają okrągłe tarcze, nad którymi unoszą się tryumfaln

  • Nasturcje ogrodowe: Odmiany

    W celach ozdobnych uprawiane bywają w ogrodach i na balkonach nasturcja większa ( Tropaeolum majus ) oraz nasturcja ogrodowa ( Tropaeolum x hybridum ). Ta druga

  • Chińska piękność 1/2: Portret

    Gdyby ktoś ogłosił konkurs na najpiękniejsze drzewa wiosny, to magnolie miałyby w nim ogromne szanse. Z daleka wyglądają tak, jakby na ich bezlistnych jeszcze g

TrackBack
TrackBack URL wpisu: