Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Krótki kurs IV: Własny projekt ogrodu 7/12

 

Schowki

Częstym problemem w mniejszych ogródkach jest brak schowków, nie tylko na pojemniki na śmieci, ale także na różne niezbędne rzeczy, używane w ogrodzie, choćby na doniczki lub narzędzia ogrodnicze. W większym ogrodzie takie przedmioty są zazwyczaj przechowywane w specjalnie w tym celu postawionej szopie lub jej części albo dyskretnie ukryte w mało uczęszczanym miejscu. Chociaż wolno stojąca szopa zajmuje sporo miejsca, jest potrzebna, jeśli nie wymyśli się czegoś w zamian.

Jednym z rozwiązań jest wkomponowanie schowka tak, by stanowił integralną część zabudowy ogrodu. Trzeba zrobić go z cegły lub z drewna, by harmonizował z innymi obiektami. Na przykład niewygodny kąt można pożytecznie zagospodarować budując tam schowek. Projekty przedstawione na rysunkach pokazują trzy schowki zaprojektowane tuż przy wejściu. Mogą być stylizowanym elementem drzwi lub bramy. Schowki na śmieci muszą być łatwo dostępne i wygodne do sprzątania, natomiast w miejscach mniej dostępnych można przechowywać rzeczy nie używane na co dzień. Murowane ławki-skrzynie z drewnianą pokrywą-siedziskiem są również bardzo praktycznym pomysłem.

Zasłona ażurowa, na przykład krata porośnięta pnączem, albo też lita, przykładowo z bambusa, może wydzielać powierzchnię przeznaczoną do przechowywania śmieci lub kompostu. Równie efektowne i efektywne zasłony tworzą żywopłoty; przy czym praktyczniejsze są z krzewów zimozielonych, ponieważ zapewniają stałą, a nie tylko sezonową osłonę.

wtorek, 14 lipca 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Własna odmiana rośliny

    Wiele osób mówiąc o hodowaniu kwiatów, ma na myśli po prostu ich uprawę: siew, sadzenie, podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne.

  • Czerwone jabłuszko... z dedykacją

    Wprawdzie mamy pełnię lata i do gwiazdkowych świąt z początku zimy jeszcze daleko, ale właśnie teraz - w sierpniu - nadeszła pora na przygotowywanie świąteczneg

  • Klomby dawniej i dziś

    Jest wiele wyrazów, którym nadajemy inne znaczenie niż nasi przodkowie. Za przykład może posłużyć słowo klomb, oznaczające element dawnych ogrodów, który w zmie

TrackBack
TrackBack URL wpisu: