Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Mączniak prawdziwy 1/3

Obok insektycydów i akarycydów, czyli środków owado- i roztoczobójczych, istotną rolę w pielęgnacji roślin odgrywają też fungicydy - środki grzybobójcze - ponieważ grzyby atakują ze wzmożoną siłą zawsze wtedy, gdy roślina jest już osłabiona z powodu niekorzystnych warunków życiowych, a tym samym szczególnie podatna na infekcje. Przędziorki, należące do roztoczy i lubiące ciepło oraz suszę, mnożą się zwłaszcza zimą. Grzyby natomiast potrzebują nie tylko ciepła, lecz także odpowiednio dużej wilgotności powietrza. W parnym powietrzu zamkniętego okna kwiatowego tylko dlatego nie stanowią śmiertelnego zagrożenia dla blisko siebie ustawionych roślin, że te mają tam optymalne warunki życia, a więc są z reguły silne i zdrowe. Jednak grzyby mogą wystąpić także wtedy, gdy rośliny spędzają okres spoczynku w chłodnym miejscu, ale mają zbyt wilgotne podłoże i powietrze. To także z tego powodu rośliny doniczkowe i pojemnikowe w okresie spoczynku należy podlewać oszczędnie. Natomiast rośliny już zaatakowane przez grzyby należy odizolowac od innych. Do infekcji grzybowych należą poza rdzami, sadzakami oraz mączniakiem prawdziwym: bardzo dobrze znanymi z porażania róż ogrodowych, także mączniak rzekomy, zgnilizna łodyg i korzeni (grzyby glebowe), szara pleśń i rozmaite plamistości liści. W pzrypadku stosowania niebezpiecznych preparatów chemicznych należy dokładnie przestrzegać zaleceń producenta dotyczących ich dozowania.

Mączniak prawdziwy
 
Mączniak prawdziwy na bogonii. 
 
Mączniak prawdziwy znany jest głównie producentom i miłośnikom róż. Oprócz drastycznego spadku jakości kwiatów powoduje także silne zahamowanie wzrostu krzewów, które ponadto stają mniej wytrzymałe na mróz. Jednak różne gatunki mączniaka prawdziwego atakują najróżniejsze rośliny: ozdobne, w tym i doniczkowe, warzywa, zboża, drzewa i krzewy liściaste oraz chwasty. Choroba może pojawić się w różnej fazie wzrostu roślin.

U większości gatunków i w większości przypadków scenariusz rozwoju choroby jest podobny: Najpierw pojawiają się na liściach niewielkie i nieregularne białoszare, łatwe do starcia plamy, w zbliżeniu przypominające mączysty nalot, a czasami drobną pajęczynkę. Z czasem plamy zlewają się ze sobą i pokrywają całą powierzchnię liścia. Porażeniu ulegają również często wierzchołki młodych pędów. W wyniku zaburzeń wzrostu porażone młode pędy i liście nienaturalnie się odkształcają, zwijają ku dołowi i ulegają ogólnej deformacji. Porażone części obumierają, zdrowe przestają przyrastać. Pod powierzchnią nalotu tkanka liści i pędów brązowieje. Niektóre gatunki reagują na porażenie przebarwianiem się liści na kolor żółty, brązowy lub purpurowy. Na roślinach kwitnących często porażeniu ulegają także pąki kwiatowe i już rozwinięte kwiaty. W niektórych przypadkach nalot z upływem czasu ciemnieje i pojawiają się dodatkowe czarne punkty zarodników grzyba, a w innych - np. u klonu - występuje tylko z góry lub z dołu liści; u robinii nalot ma początkowo barwę jasnobrązową, ciemniejącą z upływem czasu; natomiast u wiązów porażeniu ulegają najczęściej tylko młode liście. Begonie mączniak atakuje często w fazie ukorzeniania sadzonek, najpierw pokrywając białym nalotem brzegi liści, rzadziej ich środkową część. W przypadku jaskrów choroba pojawia się, gdy rośliny mają wykształcone pąki lub już rozwinięte kwiaty. Werbena atakowana jest w pełni lata, a grzyb opanowuje wszystkie liście i szypułki kwiatowe. Nawet uznawane powszechnie za bardzo odporne i nie wymagające ochrony takie rośliny, jak bratki, mogą zostać porażone mączniakiem prawdziwym. W warunkach niskiej wilgotności powietrza można niekiedy zaobserwować zmniejszanie się obszaru porażenia. Na plantacjach daje się zaobserwować intensywniejsze rozprzestrzenianie się grzyba w miejscach zacienionych lub wilgotnych. Jeśli tuż po zaobserwowaniu pierwszych objawów usuniemy chore rośliny lub ich części, istnieje spore prawdopodobieństwo wyeliminowania źródła choroby, zanim zdąży wytworzyć kolejne zarodniki. 

Mączniak prawdziwy na  azalii.

Nalot tworzący białawe plamy to rozrastająca się grzybnia mączniaka. Na grzybni z czasem formują się trzonki z zarodnikami rozsiewającymi się drogą powietrzną (konidia). Niektóre z mączniaków wytwarzają również tzw. stadium doskonałe: są to otocznie - maleńkie kuleczki wypełnione workami z zarodnikami - widoczne dla obserwatora w postaci ciemnych: najczęściej czarnych lub ciemnobrunatnych, niewielkich punktów. W sprzyjających warunkach zarodniki konidialne i workowe zostają uwolnione i rozprzestrzeniają się drogą powietrzną. Trafiwszy na liść kiełkują, zapuszczając w jego komórki tzw. ssawkę. Czasami ssawka przebija się przez skórkę liścia na jego powierzchni górnej, innym razem działa od spodu liścia. Przerastając poprzez aparaty szparkowe atakuje różne rodzaje komórek i różne warstwy liścia. Otocznie i zarodniki konidialne zimują w opadłych liściach, ponadto przezimować może także grzybnia w postaci pąków.
 
 Mączniak prawdziwy na warzywach (dyniowate).
 
Jak większość patogenów będących grzybami, tak i mączniak rozwija się bardzo dobrze i intensywnie w określonych warunkach. Są nimi duże wahania wilgotności powietrza między dniem a nocą podczas lata, a także częste opady deszczu oraz przenawożenie azotem. Duże znaczenie ma profilaktyka: 
utrzymanie stałej wilgotności wokół roślin oraz odpowiednie nawożenie; 
coroczne opryskiwanie roślin jednym z preparatów roślinnych lub biopreparatów, zastosowane w maju-czerwcu; 
jeśli choroba występowała w roku poprzednim, zastosowanie praparatu chemicznego;
pobieranie sadzonek oraz wysadzanie rozsady tylko ze zdrowych roślin;
sadzenie roślin lub ustawianie doniczek w odpowiednich odstępach tak, by do każdej ze wszystkich stron dochodziło świeże powietrze;
unikanie zraszania i moczenia liści podczas podlewania;
w czasie ataku mączniaka całkowite zaprzestanie zraszania roślin (podlewanie!), zapewnienie jak najniższej wilgotności powietrza, aż do chwili całkowitego zwalczenia grzyba;
usuwanie i zniszczenie porażonych roślin lub ich części natychmiast po zauważeniu pierwszych objawów choroby;
wygrabianie i palenie późną jesienią wszystkich opadłych liści, także tych pozostających jeszcze na pędach, lecz z widocznymi objawami choroby; w razie potrzeby zabiegi te powtórzyć należy wiosną.

Mączniak prawdziwy na drzewach (jabłoni - z lewej i klonie zwyczajnym purpurowym).
 
czwartek, 14 maja 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Kora

    Jeszcze 30 lat temu kora była niepotrzebnym nikomu odpadem przy obróbce drewna. Wokół tartaków i zakładów papierniczych zalegały jej ogromne hałdy. Nad jej wyko

  • Krótki Kurs V: Rozmnażanie roślin 2/9

    Do rozmnażania wegetatywnego używa się części danej rośliny: pędów, liści, korzeni, kłączy, bulw lub cebul. Ten sposób pod wieloma względami jest korzystniejszy

  • Wróg czy sprzymierzeniec, czyli zwalczać czy chronić? 1/2

    Ta k się złożyło, że osobiście nigdy nie stosowałem upraw całkowicie biodynamicznych, jednakże jestem jak najbardziej za równowagą biologiczną. Dotyczy to także

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
dr_ewa999
2009/05/16 12:33:35
systematycznie atakuje róże w ogrodzie u moich rodziców. Wzięłam w tym roku z tej róży sadzonkę, bo róża ta jest piekna i chciałam ją mieć u siebie. Dziekuję za cenne informacje. Po prostu muszę tę sadzonkę spryskac srodkiem chemicznym i być moze mączniak sie nie rozwinie.
-
2009/05/16 19:48:42
Życzę, by udało się go przepędzić. :)
-
2014/04/28 17:09:18
Znalazłam dzisiaj w doniczkach torfowych na powierzchni ziemi coś co wyglada jak malutkie 0,5-1 mm jasnobrazowe matowe kuleczki... to chyba jajeczka - chcialabym coś z tym zrobic, usunelam to co widzialam ale bylo tego mnustwo i moze zostalo troche ktorych nie widze... chcialabym wiedziec co to jest, czego sie spodziewać, a jakis miesiac temu wysiałam do nich różne kwiaty pnące - labelia, groszek pachnący - to akurat niedawno i cos tam jeszcze - nie pamietam... Co to może być?