Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Krótki kurs IV: Własny projekt ogrodu 5/12

 
Wąskie przejścia

Wąskie przejście przedstawione poniżej w trzech wersjach projektu, ukazujących jak można zmienić wygląd niezbyt ciekawego przejścia i jego otoczenia.

Wąskie przejścia i otoczenie wejść do budynków to często miejsca zacienione i wietrzne. Zazwyczaj właśnie tu ustawia się pojemniki na śmieci oraz przechowuje niepotrzebne przedmioty. Dzięki kilku zmianom w wyglądzie oraz wprowadzeniu roślin miejsca te mogą stać się atrakcyjne zarówno kiedy patrzy się na nie z okien domu, jak i od strony ulicy.
Trzy ceglane kwietniki zbudowano w poprzek przejścia, co optycznie poszerza to miejsce. Posadzone w nich zimozielone krzewy tworzą osłonę od wiatru i zakrywają schowek.

Długie, bardzo wąskie przestrzenie przyciągają wzrok, kierując go niekiedy ku rozpadającemu się ogrodzeniu lub zrujnowanym budynkom zabudowy. Tę właściwość można wykorzystać jednak dla wydobycia urody rzeźby, urny na cokole lub innych przedmiotów, które chcemy wyeksponować. Można także poszerzyć optycznie przestrzeń przez umiejętne wprowadzenie ciekawych elementów lub materiałów na nawierzchnie. Ozdobne skrzynki na rośliny ustawione na całej szerokości lub płyty ułożone w żwirze w poprzek przejścia dadzą ten sam efekt. Można też wykorzystać obie te propozycje.
Szyba w drewnianej ramie osłania miejsce od wiatru, przepuszczając jednocześnie światło. Aby całkowicie zasłonić nieładny widok, można zamiast szkła użyć jasno pomalowanych drewnianych płyt. Nawierzchnia ułożona w kształcie litery T optycznie poszerza przejście.

Przesłona może służyć do odwrócenia uwagi od widoku w głębi przejścia. Obudowana jednolitym materiałem, na przykład szkłem lub pomalowanym drewnem, będzie również skutecznie chronić przed przeciągami. Wysokie ściany otaczające przejście sprawiają nieprzyjemne wrażenie. Można ten wygląd zmienić, ustawiając pergolę w poprzek przejścia i mocując do belek kosze z roślinami. Przesłony skonstruowane z jednolitego materiału: cegły, betonu lub drewna, zaprojektowane jako przypory także zmienią wystrój przejścia, szczególnie gdy obsadzimy je pnączami.
Trzy rodzaje nawierzchni stwarzają wrażenie przestronności. Nawierzchnia z cegieł prowadzi wzrok ku miejscom wysypanym żwirem oraz na trawnik.

Wzorując się na rozwiązaniach architektonicznych warto wykorzystać rośliny do złagodzenia ostrych, surowych konturów większości elementów zabudowy. Najlepiej posadzić rośliny w skrzynkach lub ozdobnych pojemnikach. Należy pamiętać, że zarówno cień, jak i przeciągi szkodzą większości roślin. Stąd, biorąc pod uwagę także ciekawy kształt, warto wybrać ładne zimozielone krzewy, np. ognik (Pyracantha spp.), który może rosnąć w pełnym cieniu lub inne rośliny tolerujące półcień. Dla ozdoby ścian można posadzić znoszący przeciągi i rosnący w półcieniu winobluszcz (Parthenocissus spp.) lub bluszcz (Hedera spp.), który lubi cień.
Rozmieszczenie żwiru i roślin wzdłuż przejścia podkreśla jego kształt i prowadzi wzrok ku rzeźbie.
 
czwartek, 28 maja 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Własna odmiana rośliny

    Wiele osób mówiąc o hodowaniu kwiatów, ma na myśli po prostu ich uprawę: siew, sadzenie, podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne.

  • Czerwone jabłuszko... z dedykacją

    Wprawdzie mamy pełnię lata i do gwiazdkowych świąt z początku zimy jeszcze daleko, ale właśnie teraz - w sierpniu - nadeszła pora na przygotowywanie świąteczneg

  • Klomby dawniej i dziś

    Jest wiele wyrazów, którym nadajemy inne znaczenie niż nasi przodkowie. Za przykład może posłużyć słowo klomb, oznaczające element dawnych ogrodów, który w zmie

TrackBack
TrackBack URL wpisu: