Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Roślinne dzierlatki

Spośród gatunków kokoryczy występujących u nas przedstawione zostały już trzy gatunki: dwie cudzoziemki i rodzimy gatunek zagrożony wyginięciem. Czas przedstawić pozostałe cztery – kokorycze: pełną, pustą, wątłą oraz, bardzo rzadką i zaprezentowaną tylko na zdjęciach, żółtawą.
A zacznę od…:

 
Zasięg występowania kokoryczy pełnej w kraju.
 
Kokorycz pełna - charakterystyka.

Ulubiona, choć skromna, bo znana i uprawiana osobiście w dawnej mej wiejskiej posiadłości kokorycz pełna (Corydalis solida), nieco wcześniejsza od kokoryczy pustej, lecz słabiej rosnąca i o nieco dziwnym, niespotykanym, brudnoróżowym kolorze kwiatów. Występuje w stanie dzikim w środkowej i południowej Europie, bez Hiszpanii i Portugalii, oraz w Anglii, Danii, Szwecji i południowej Norwegii. Występuje także w północnej Azji. W Polsce jest dość częsta, zarówno na niżu, jak i w niższych położeniach górskich. W górach występuje po regiel dolny. Porasta widne lasy liściaste, zarośla, żywopłoty. Preferuje gleby gliniaste ubogie w wapń. 
 
Roślina posiada niedużą, kulistą, pełną bulwę. Korzystając z nagromadzonych w niej w poprzednim roku substancji zapasowych bardzo wczesną wiosną, jeszcze przed rozwinięciem liści przez drzewa rozwija swe kwiaty. Najpierw pojawia się delikatna łodyga, nieowłosiona, o wysokości do 20 cm, dołem pokryta łuskowatymi liśćmi. Rozwijające się na niej liście są na dole przeważnie z jednym listkiem i dwoma podwójnie trójdzielnymi liśćmi. Przysadki mają inny kształt niż liście: są palczastowrębne lub palczastosieczne, a czasami niepodzielone. Brudnoróżowe, rzadziej białe, brudnopurpurowe, lila lub fioletowe kwiaty, do 2,5 cm długości, z długą prawie prostą ostrogą, tworzą szczytowe, dość luźne grono. Wyrastają na szypułkach nieco tylko krótszych od przysadek. Dwie działki kielicha odpadają bardzo wcześnie, tak że kielicha przeważnie brak. Korona składa się z 4 płatków, które zrośnięte są nasadami. Górny płatek tworzy ostrogę, w której wytwarzany jest nektar. Dwa środkowe płatki tworzą hełm, którego zadaniem jest ochrona wewnętrznych części kwiatu. Roślina posiada podwójne zabezpieczenie przed samozapyleniem: kwiaty są przedprątne (słupek jest dłuższy od pręcików), a ponadto jest wybitnie samopłonna - własny pyłek nie może kiełkować na tej samej roślinie. Kwitnie od marca do maja. Zapylana jest przez owady. Owocem jest pękająca dwoma podłużnymi szwami torebka, wyrastająca na trzonku o długości 10-14 mm. Czarnej barwy nasiona o średnicy około 2 mm zawierają elajosom. Rozsiewane są przez mrówki. Na stanowiskach wspólnego występowania tworzy mieszańce z kokoryczą wątłą, a także kokoryczą pustą. Oba gatunki bardzo łatwo się krzyżują i są trudne do rozróżnienia. Rozróżnić je można po budowie bulw, które u kokoryczy pełnej są wypełnione miąższem, a nie puste jak u poprzedniego gatunku. Po dojrzeniu nasion części nadziemne u obu gatunków zamierają i rośliny wypuszczają nowe pędy dopiero wiosną następnego roku. 
 
Czerwonokwiatowa odmiana hodowlana kokoryczy pełnej 'George Baker'.
 

Kokorycz pusta (Corydalis cava, ang.: Fumewort, niem.: Fester Lerchensporn, czeski: Dymnivka plná) w odróżnieniu od innych gatunków jest rośliną jednoroczną lub dwuletnią. Występuje w stanie dzikim w środkowej Europie. W Polsce na niżu, w Karpatach i Sudetach po regiel dolny, jest dość pospolita. Występuje w lasach liściastych, przede wszystkim bukowych, w łęgach, grądach, zaroślach. Rośnie na glebach głównie żyznych, luźnych, dość wilgotnych. Chętnie rośnie w miejscach ciepłych. 
  
 
Korzenie wyrastają na całej powierzchni bulwy. Starsze bulwy mają puste przestrzenie i stąd gatunkowa nazwa rośliny. Łodyga dorasta do 10-30 cm wysokości i, w odróżnieniu od kokoryczy pełnej, nie posiada u dołu łuskowatych liści. 2-3 liście łodygowe są dwukrotnie trójdzielne, o wydłużonych, głęboko wcinanych odcinkach i pokryte lekkim woskowym nalotem. Czerwonawe, nierzadko białe lub kremowe, różowe, purpurowofioletowe lub żółte kwiaty z ostrogą o takiej samej długości, jak płatki i zagiętą ku ziemi, pojawiają się na gęstym kwiatostanie typu grono, wieńczącym każdy pęd. Kwiatostan taki składa się u kokoryczy pustej z 10-20 pojedynczych kwiatków. Mają one długość 1-3,5 cm. Każdy kwiat wyrasta z kąta niewielkiego, siedzącego listka: tzw. przysadki kwiatowej. Przysadki te u kokoryczy pustej są jajowate i niepodzielone. Kwitnie od marca do maja. Owoc stanowi torebka z nasionami o średnicy 3-3,5 mm. Torebka wyrasta na trzy razy krótszej od niej szypułce. Tworzy mieszańce z kokoryczą pełną. Roślina jest słabo trująca.
  
 
Zasięg występowania kokoryczy pustej w kraju.
  
 
Kokorycz wątła (kokorycz pośrednia, Corydalis intermedia) w Polsce jest dość rzadką rośliną, należy do gatunków ginących, szybko tracących swoje naturalne stanowiska. Kokorycz wątła jest gatunkiem o zasięgu środkowoeuropejskim. Granice występowania ma podobne do kokoryczy drobnej. W Polsce występuje głównie w niżowej części kraju, jej zasięg rozciąga się od południowo-zachodniej do północno-wschodniej części kraju. Rośnie w żyznych, cienistych i wilgotnych lasach liściastych: w lasach łęgowych i grądach oraz w zaroślach. Preferuje gleby żyzne, próchniczne, bogate w węglan wapnia.
Kokorycz wątła - charakterystyka.

Jak większość naszych kokoryczy jest byliną. Osiąga wysokość 7-20 cm. W dolnej części łodyga pokryta jest łuskowatymi liśćmi. Jest wzniesiona, rozgałęziona, naga i soczysta. Dłoniasto złożone liście, składają się z trzech głęboko wciętych listków. Przysadki są o innym kształcie: bez wcięć, jajowate, o zaokrąglonych szczytach. Wszystkie liście są nagie i z kąta (pachwiny) prawie każdego wyrasta boczny pęd kwiatowy. Kwiaty o długości 1-1,5 cm zebrane są w zbity 1-9 kwiatowy zwisły kwiatostan. Poszczególne liliowopurpurowe, jasnopurpurowe, purpurowofioletowe lub rzadziej białe kwiaty z długą ostrogą wyrastają na krótkich szypułkach: co najmniej trzykrotnie krótszych od przysadki. Działki kielicha odpadają bardzo wcześnie, tak że przeważnie nie obserwuje się ich na roślinie. Roślina kwitnie od marca do kwietnia, jest owadopylna. Owocem jest wielonasienna torebka o długości 0,9-2,5 cm, osadzona na szypułce mającej długość 3-5 mm, i zawierająca nasiona o długości około 2 mm. Tworzy hybrydy z kokoryczą pełną. Część podziemną stanowi pełna bulwa, z włóknistymi korzeniami wyrastającymi na samym dole.
 
Zasięg występowania kokoryczy wątłej w kraju.
 
 
Kokorycz żółtawa (Corydalis capnoides, C. ochroleuca) i jej zasięg występowania w kraju. 
 
 
 
sobota, 18 kwietnia 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Smaczny, lecz groźny pasożyt

    Opieńki kojarzą się oprzede wszystkim z grzybobraniem i wiele osób ceni smak ich kapeluszy. Tymczasem są to groźne pasożyty, które atakują drzewa zarówno żywe,

  • Smaczny pasożyt: Wybrane gatunki

    Opieńki ( Armillaria ) występują w całej Polsce, a w różnych regionach mają rozmaite nazwy, wywodzące się od tego samego rdzenia: pień. W Wielkopolsce i Małopol

  • Las w ogrodzie?

    Wszędzie nowoczesna cywilizacja przynosi zubożenie naturalnej różnorodności. Prawie wszystkie obszary tak urozmaiconego krajobrazu są tym zagrożone: olbrzymie m

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/04/18 10:06:53
nie dziwię się, że ulubiona, bo faktycznie bardzio wdzięczna to roślinka :) pozdrawiam :)
-
emka1216
2009/04/20 10:04:25
Bardzo lubię kokoryczki. W moim ogrodzie mają swoje miejsce. Za opiekę pięknie się odwdzięczają