Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Kwiat Lei

 
 
 
 

 
 
 
 
Plumeria, znana także jako Kwiat Lei lub frangipani to rodzaj roślin z rodziny toinowatych (Apocynaceae), do którego należy 8 gatunków niewysokich drzew i krzewów oraz dziesiątki mieszańców. Pochodzi z Ameryki Środkowej, gdzie Aztekowie, na długo zanim biały człowiek dowiedział się o jego istnieniu, używali kwiatów podczas rytuałów ofiarnych. Wraz z hiszpańskimi kupcami śliczna frangipani przywędrowała do krajów południowej Azji, gdzie chętnie sadzono ją w pobliżu świątyń i czczono jako symbol nieśmiertelności, nazywając czasami drzewem życia. Przyczyną tego kultu jest niezwykła żywotność rośliny, której obcięte lub złamane gałęzie zachowują zdolność kwitnienia, nawet leżąc na ziemi. W okresie zimy roślina nie prezentuje się zbyt atrakcyjnie. Bezlistne gałęzie przypominają długie, szare kiełbasy. Zawierają one dużo silnie trującego mlecznego soku. Dopiero w porze kwitnienia frangipani przemienia się z brzydkiego kaczątka w pięknego łabędzia. Pełne romantycznego czaru grupy kwiatów pojawiają się na końcach gałęzi na początku lata. Otaczają je równie dekoracyjne liście: duże, ciemnozielone, o błyszczącej powierzchni. Całość przypomina ułożony zręczną ręką kwiaciarki elegancki bukiet, w którym jasne kwiaty pięknie kontrastują z ciemną zielenią liści. Plumeria albo frangipani to krzew lub drzewo, które rośnie w egzotycznych, upalnych krajach. Popularny w Tajlandii, Indiach, Ameryce Środkowej i Afryce. Na Hawajach to właśnie z jego oszałamiająco pachnących kwiatów robi się lei czyli naszyjniki, które zawiesza się na szyjach turystów przyjeżdżających na wypoczynek.
 
 

Nazwa zwyczajowa: frangipani, pochodzi od nazwiska żyjącego w XVI wieku rzymskiego markiza, który skomponował perfumy o zapachu przypominającym kwiaty frangipani. Zapach ten wykorzystują kreatorzy perfum, m.in. Kenzo czy Versace. Nazwa botaniczna rodzaju wywodzi się również od nazwiska i upamiętnia osiemnastowiecznego francuskiego botanika Charlesa Plumiera, który w trakcie swoich podróży do Ameryki Środkowej i Południowej opisał wiele gatunków roślin tropikalnych.
Plumeria rubra.
 
 
Plumeria - charakterystyka.

Plumerie to nieduże drzewa lub krzewy z białym lateksem. Gałęzie zwykle są grube i o grubej korze z liśćmi na końcach. Liście mają zmienne kształty w zależności od gatunku, rośliny zazwyczaj gubią je w porze suchej, lecz bywają także gatunki z liśćmi nie opadającymi w okresie spoczynku. Liście plumeri mają długość 20-30 cm, są skórzaste, zgrupowane na końcach pędów. Rośliny te mają okazałe i silnie pachnące kwiaty zebrane w szczytowych kwiatostanach. Kwiaty są pięciokrotne, korona jest zrosłopłatkowa, różnobarwna w zależności od gatunku i odmiany uprawnej. Pozbawione nektaru kwiaty plumerii silnie pachną w nocy, wabiąc zapylające je ćmy. Kilka gatunków to popularne rośliny ozdobne w strefie tropikalnej, zwłaszcza plumeria biała (P. alba) i plumeria czerwona (P. rubra).
Plumeria acutifolia.
 
 

Od niedawna jest dostępna także w Polsce. Najlepiej zamówić sadzonkę w sklepach ogrodniczych, nieco trudniejsza jest hodowla z nasion. Plumerie uwielbiają ciepło. Świetnie udają się na południowej wystawie, gdy mocne słońce operuje kilka godzin. Wymaga pełnego słońca przez cały rok. Plumerię podlewamy, gdy ziemia w doniczce wyschnie do głębokości 3 cm. Nawozimy od maja do sierpnia nawozem do kaktusów co 15 dni. Wymaga także wilgotności powietrza minimum 60%. Przesadzamy co dwa lata, zazwyczaj w kwietniu, do podłoża składającego się z ziemi ogrodowej, piasku i torfu. Powinna zimować w pomieszczeniu o temperaturze 13-15°C. Podczas jesiennych chłodów oraz zimą należy je trzymać w ciepłej piwnicy. Roślina wtedy przechodzi w stan spoczynku i zrzuca liście. Rozmnażamy przez sadzonkowanie pędów na początku wiosny w piasku. Roślinę uprawia się w ogrodach, szklarniach lub w donicach na balkonie. Plumeria potrafi kwitnąć cały rok wytwarzając kwiatostany składające się z aksamitnych kwiatów, które pachną migdałem, wanilią i cytryną, a najlepiej rozkoszować się tym zapachem wczesnym rankiem lub pod wieczór.
Plumeria obtusa.
 
 

Firmy wysyłkowe oferują nasiona frangipani w cenie 3,90 – 7,- zł za dwie sztuki.
 
 
 

Więcej informacji oraz galeria kilkudziesięciu odmian frangipani: tutaj
 
 
 
 
środa, 01 kwietnia 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2011/09/28 12:13:24
Kwiat PLUMERII można kupić 24 h za pośrednictwem strony www.cytrusowe.otwarte24.pl