Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Krótki kurs IV: Własny projekt ogrodu 4/12

 
4. Efekty specjalne

Projektując małe ogrody stosuje się niekiedy różne triki i sztuczki techniczne. Przy ich realizacji używa się farb, krat, luster, a także wykorzystuje światło i cień, osiągając często ciekawy, czasem teatralny efekt. Te techniki pozwalają na odkrywcze, pełne fantazji sposoby ozdabiania miejsc, szczególnie tam, gdzie warunki nie są zbyt korzystne dla roślin.
Tę pełną wdzięku scenę namalowano w pionie windy na francuskim targu kwiatów. Podobne freski, czy proste, abstrakcyjne wzory pomogą przeobrazić nawet najmniejsze i zupełnie nieciekawe miejsce.

W okresie renesansu mistrzami malarstwa iluzjonistycznego (trompe l`oeil) byli Włosi, którzy tworzyli barwne, pozornie trójwymiarowe sielankowe sceny na ścianach zarówno wewnątrz domów, jak i na zewnątrz. Pełne życia i kolorów freski mogą właśnie dobrze wyglądać w małym ogródku. Czemu nie namalować uchylonych drzwi, za którymi roztacza się kolejny ogród, okna ze skrzynką na kwiaty (skrzynka może być prawdziwa) lub roślin czy drzew tam, gdzie prawdziwie nie mogą rosnąć, lub dlaczego nie dodać „bujności” roślinom przez domalowanie innych? Ci, którzy korzystają ze swojego miejskiego ogródka tylko wieczorem, mogą uzyskać teatralne efekty malując ściany na ciemnoniebiesko i zdobiąc je białymi kwiatami oraz szarymi liśćmi, prawdziwymi lub namalowanymi. Zainstalowanie subtelnego oświetlenia podkreśli urodę tej scenerii. Warto również pomalować ściany w ogrodzie. Różne efekty można osiągnąć stosując gładką lub matową apreturę, niekiedy przy użyciu szablonów i rozpylacza do namalowania wzoru. Użycie farby pozwala na rozmach i śmiałość, każdy błąd bowiem da się łatwo zamalować i wszystko można zacząć od nowa.

Tam, gdzie naturalne światło jest silne, rośliny i fragmenty architektury będą rzucać efektowne, wyraźne cienie na otaczające płaszczyzny. Poziome belki pergoli można tak umocować, aby przeświecające przez nie słońce tworzyło wyraźne, ciekawe wzory geometryczne. Także rośliny o architektonicznej formie, np. wilczomlecz błękitnawy (Euphorbia characias wulfenii), posadzone na tle gładkiej, jednolitej powierzchni ściany, mogą rzucać cienie dające niezwykłe efekty. Gdy światło nie jest zbyt silne, aby cienie były wyraźne, można je namalować na otaczających płaszczyznach, stosując różne odcienie tej samej barwy. Należy pamiętać, że im silniejsze nasłonecznienie, tym powstaną głębsze cienie.

Odbicie w lustrze lub w wodzie można wykorzystać do stworzenia złudzenia większej powierzchni. Odpowiednio rozmieszczone lustra odbijając przestrzeń powiększają optycznie ogród lub nawet, jeśli są prawidłowo rozstawione, stwarzają wrażenie nieskończonej perspektywy. Rozmieszczenie dużych zwierciadeł to efektowny sposób rozjaśnienia takich miejsc jak zacieniona suterena czy ciemne podwórko-studnia. Należy zawsze używać lustra o grubości co najmniej 6 mm, przystosowanego do zamontowania na powietrzu (musi być pokryte z tyłu srebrną folią ochronną), oprawionego w drewno. Krawędzie też powinny być zabezpieczone przed wilgocią. Trzeba pamiętać, iż lustra należy ustawiać wyłącznie w miejscach zacienionych, ponieważ odbite światło może parzyć rośliny. Nie wolno też zapominać o częstym czyszczeniu lustra. Lustra mogą być wykorzystane jako ozdoba lub by „oszukać” patrzącego, tak jak to widać na poniższym zdjęciu, gdzie lustro umieszczone na murze oddzielającym dwie posesje imituje arkadową bramę prowadzącą do drugiego ogrodu. Innym sposobem tworzenia „fałszywego” wejścia jest umieszczenie zwierciadła za kutą, żelazną kratą, żaluzjowymi drzwiami lub czarnym, lakierowanym parawanem w stylu japońskim. Ustawienie lustra może także mieć na celu zwrócenie uwagi na jakieś osobliwe obiekty, takie jak rzeźba lub grupa ozdobnie strzyżonych krzewów tworzących specyficzne, nastrojowe efekty w bardzo zacienionych zakątkach.

Sadzawka, nawet mała, wywołuje złudzenie powiększenia przestrzeni. Wyłożenie jej natomiast tworzywem pochłaniającym światło, choćby czarną plastikową folią, spowoduje, że wyda się głębsza. Można też użyć materiału odbijającego światło, np. luster, wówczas podkreśli się urodę rzeźby lub atrakcyjnych roślin. Dodatkowe lustra, ustawione dla powielenia odbić powstających w wodzie, wzmacniają efekt i dają złudzenie przestronności.wtorek, 21 kwietnia 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Własna odmiana rośliny

    Wiele osób mówiąc o hodowaniu kwiatów, ma na myśli po prostu ich uprawę: siew, sadzenie, podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne.

  • Czerwone jabłuszko... z dedykacją

    Wprawdzie mamy pełnię lata i do gwiazdkowych świąt z początku zimy jeszcze daleko, ale właśnie teraz - w sierpniu - nadeszła pora na przygotowywanie świąteczneg

  • Klomby dawniej i dziś

    Jest wiele wyrazów, którym nadajemy inne znaczenie niż nasi przodkowie. Za przykład może posłużyć słowo klomb, oznaczające element dawnych ogrodów, który w zmie

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/04/21 15:35:54
Twój blog został przeze mnie nominowany do Konkursu bobbyy.pl
Aby wziąć udział w konkursie, musisz go jednak oficjalnie zgłosić tutaj
Jeśli jesteś czytelnikiem tego bloga i zgadzasz się z moją nominacją, możesz oddać swój głos na stronie z profilem bloga
Pełny link do nominacji: bobbyy.pl/nominacja.php?id=37
-
emka1216
2009/04/21 21:25:32
Twoje rady są mi bardzo pomocne. Te sposoby, o których piszesz nadają się również do dużego ogrodu. Chociaż rola ich jest nieco inna, służą urozmaiceniu zakątków. Ja zmagam się pólhektarowym ogrodem i na razie krystalizuję koncepcję. To krystalizowanie trwa od ok trzech lat, ale coraz lepiej mi idzie.
-
2009/04/22 07:56:07
Niki_123, bardzo mnie zaskoczyłaś; dziękuję. Jednak nie mogę wejść pod żaden z podanych linków, ponieważ witryna żąda podania loginu i hasła, których nie znam... :(
Emka1216, w tak dużym ogrodzie można urządzić prawdziwy raj z wieloma ciekawymi zakątkami. Po realizacji niewiele będzie można zmienić, więc krystalizacja planu musi wymagać czasu. Z pewnością Twój ogród będzie piękny... :)