Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Krótki kurs IV: Własny projekt ogrodu 2/12

 
2. Barwa

Podobnie jak dźwięk i zapach, również barwa jest czynnikiem określającym nastrój. Nie trzeba szczegółowo określać barw na wstępnym etapie projektowania. Należy jednak rozważyć zamierzony nastrój ogrodu i zastanowić się, jaki kolor go podkreśli. Położenie parceli, jej oświetlenie, materiały budowlane, sposób użytkowania oraz styl pokojów przylegających do ogrodu – wszystko to wpływa na tworzenie nastroju.
Kolor detali. Proste połączenie kolorów tworzy przyjemną kompozycję.

Jedne kolory są ciepłe, delikatne, uspokajające, inne mocne, działające pobudzająco: ich wybór zależy od osobistych upodobań właściciela i stylu ogrodu. Mały słoneczny taras, np. z basenem najlepiej będzie wyglądał w ożywiających barwach błękitu i żółci, natomiast purpura i szarości uczyniłyby go zbyt ponurym. Zbyt dużo koloru pomarańczowego i ciemnego brązu nie będzie ładnie wyglądać w małym, wiejskim ogródku, gdzie najbardziej pasują wprowadzające spokój kolory pastelowe, takie jak biały, kremowy, delikatne błękity, różowości czy też zieleń.
Śmiałe zestawienie. Wyraźną czarno-białą szchownicę z płytek równoważą jaskrawe kolory roślin.

Jeżeli kolor jest właściwie dobrany na małej przestrzeni, elementy ogrodu: poczynając od ścian i nawierzchni, a na meblach i roślinach kończąc, tworzą harmonijną całość, pasującą do wnętrza domu. Układ kolorów w ogrodzie tworzy się dopasowując do siebie poszczególne elementy. Kolory roślin trzeba wybrać posługując się katalogami lub dla porównania zabrać do sklepu ogrodniczego kartki w kolorze zabudowań, mebli czy innego wyposażenia domu.
Jaskrawa paleta. Ten jadalniany kącik doskonale wygląda rano i wieczorem, w południe zaś zbyt krzykliwie.

O odcieniu koloru decyduje oświetlenie. Trzeba się zatem także zastanowić jak będą wyglądać wybrane barwy o różnych porach dnia. Pastelowe kolory ładnie prezentują się w delikatnym świetle poranka i wieczoru, mogą natomiast robić wrażenie wyblakłych w ostrym południowym słońcu. Z kolei żywe kolory intensywnie oświetlone mogą wydawać się krzykliwe, tak rano, jak i wieczorem. Aby się o tym przekonać, anglezy położyć kawałki kolorowego papieru w słońcu oraz cieniu i obserwować efekty wywołane przez światło w różnych porach dnia. Warto zastanowić się także, jak wybrane kolory będą wyglądać w poszczególnych porach roku, np. wiosną, w połączeniu ze świeżą, soczystą zielenią lub jesienią bogatą w przepiękne, mocne barwy.niedziela, 29 marca 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Własna odmiana rośliny

    Wiele osób mówiąc o hodowaniu kwiatów, ma na myśli po prostu ich uprawę: siew, sadzenie, podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne.

  • Czerwone jabłuszko... z dedykacją

    Wprawdzie mamy pełnię lata i do gwiazdkowych świąt z początku zimy jeszcze daleko, ale właśnie teraz - w sierpniu - nadeszła pora na przygotowywanie świąteczneg

  • Klomby dawniej i dziś

    Jest wiele wyrazów, którym nadajemy inne znaczenie niż nasi przodkowie. Za przykład może posłużyć słowo klomb, oznaczające element dawnych ogrodów, który w zmie

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
2009/03/29 19:34:35
ano właśnie plan, to plan :) a u mnie zawsze wszystko bez planu i dlatego rośnie jak chce :) ale choć o balkonie pomyślę :) pozdrawiam wiosennie :)
-
2009/03/30 16:30:05
No, o balkonie to tutaj też będzie, ale dopiero pod koniec całego cyklu...
Czyli niezbyt szybko... :(
Pozdrawiam również! :)