Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Krótki kurs IV: Własny projekt ogrodu 1/12

 
 1. Wykonanie planu 2/2
 
Poprzednio próbowano zasłonić zbiornik na ropę kratą, co jeszcze bardziej zwracało na niego uwagę. Natomiast brak schowka sprawiał, że pojemnik na śmieci musiał stać w widocznym miejscu.
 
Mały ogród przedstawiony na fotografii znajduje się na tyłach domu z tarasem. Teren łagodnie obniża się w kierunku garażu. Obsiany jest trawą, pod ścianą znajduje się duży zbiornik z ropą. Okna pokoi na parterze wychodzą na ogród, widać go także z góry. Właścicielka nie ma zbyt wiele czasu, by zajmować się ogrodem, chce mieć tylko dogodny dojazd do garażu oraz ładnie urządzoną przestrzeń koło kuchni. Zbiornik na ropę ma pozostać, dlatego należy pomyśleć, jak go ukryć. Właścicielka miała poprzednio „basenik” dla ptaków, teraz też chciałaby zbudować sadzawkę, by zwabiała ptaki. Rośliny posadzone w ogrodzie sąsiada świadczą o zasadowym odczynie gleby.
Część ogrodu przylegająca bezpośrednio do drzwi kuchni była początkowo zaniedbana. Z wewnątrz wyglądała nieciekawie.

Kiedy jest już gotowy plan, który spełnia wszelkie wymagania estetyczne i funkcjonalne, należy wyobrazić sobie jak będzie wyglądał zagospodarowany ogród. W prezentowanym przykładzie wiadomo jak ma być wykorzystana przestrzeń między tarasem a ogrodem, ale co z resztą? Co ma być głównym punktem ogrodu? W jaki sposób ukryć zbiornik na ropę? Które miejsca powinny być utwardzone, jakie materiały zastosować na nawierzchnię i do budowy murków?
Planując ogród warto dołożyć starań, aby jak najbardziej efektywnie wykorzystać przestrzeń. Tutaj dwie wyłożone płytkami nawierzchnie prowadzą do umieszczonej na podwyższeniu sadzawki, na której obmurowaniu można usiąść lub ustawić pojemniki z roślinami.
 
Najpierw trzeba wyznaczyć miejsca przeznaczone do utwardzenia płytami: słoneczny taras, na którym staną stół i krzesła oraz drogę wiodącą do garażu. Ze względu na różnice wysokości pomiędzy różnymi poziomami zaplanowano stopnie. Należy zdecydować jaki obiekt będzie dominować w ogrodzie. W tym ogródku będzie to sadzawka na blisko półmetrowym podwyższeniu. Widać ją dokładnie z okien pokoju. Za sadzawką zbudowany jest murek z cegły, z którego wypływa woda do sadzawki. Ścianka postawiona nieco dalej zasłania zbiornik na ropę. Obie ścianki tworzą nieco teatralną scenerię, ale mogą być użyteczne, będąc np. osłoną dla pojemników na śmieci. Następnie trzeba wybrać rodzaj materiałów, jakich się użyje do wyłożenia tarasu i budowy murków. Dom i garaż zbudowane są z cegły, dlatego aby zachować jednolity wygląd, nowe obiekty powinny być wzniesione z tego samego budulca i w podobnym kolorze. Budowle z cegły nie mogą jednak zdominować wyglądu ogrodu, stąd w jego centralnej pokrytej żwirem części ułożono kwadratowe płyty, zastępujące chodnik. Pergola wykonana z drewna pomalowanego na biało harmonizuje z drzwiami i framugami okien, łącząc niejako część ogrodu o utwardzonej nawierzchni z przylegającą do niej kuchnią.
Nowe otoczenie kuchni. Kuchenne drzwi wychodzą na mały taras osłonięty pergolą. Pnącza przy niej posadzone, gdy się rozrosną, zapewnią dużo zieleni i cienia.

Tak narysowany plan wygląda dość surowo dopóki nie wprowadzimy roślin. Ich kształt, barwa, faktura powinny odpowiadać stylowi, kolorowi i rodzajom budowli w ogrodzie oraz wnętrzom sąsiadujących pokoi. Właścicielka nie jest zapaloną ogrodniczką, dlatego należy wybrać tylko takie rośliny, które nie wymagają szczególnej pielęgnacji. Zwłaszcza użyteczne są pnącza. Tutaj część ściany zasłaniającej zbiornik na ropę obrośnięta jest bluszczem, a wiciokrzew, winorośl, pnące róże i powojniki oplatające pergolę tworzą przyjemny widok z okna kuchni, jednocześnie dając cień. Pnącza porastające tylną ścianę ogrodzenia tworzą ładne, delikatne tło dla prostokątnej sadzawki. Kolory posadzonych roślin są podporządkowane barwom dominującym w pokoju: różowym ścianom i dywanowi w kolorze śliwkowym oraz cegły. Głównym roślinnym akcentem jest płacząca wiśnia piłkowana (Prunus serrulata ‘Rosea’). Jej gałęzie zwisają nad murkiem przylegającym do sadzawki.
Z okna bawialni ogródek wygląda jak niewielka scena, której scenografię tworzą wyraźne formy roślin.
 
poniedziałek, 16 marca 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Własna odmiana rośliny

    Wiele osób mówiąc o hodowaniu kwiatów, ma na myśli po prostu ich uprawę: siew, sadzenie, podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne.

  • Czerwone jabłuszko... z dedykacją

    Wprawdzie mamy pełnię lata i do gwiazdkowych świąt z początku zimy jeszcze daleko, ale właśnie teraz - w sierpniu - nadeszła pora na przygotowywanie świąteczneg

  • Klomby dawniej i dziś

    Jest wiele wyrazów, którym nadajemy inne znaczenie niż nasi przodkowie. Za przykład może posłużyć słowo klomb, oznaczające element dawnych ogrodów, który w zmie

TrackBack
TrackBack URL wpisu: