Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Krótki kurs IV: Własny projekt ogrodu 1/12

Wcześniejsze sporządzenie planu ogródka pozwoli urządzić go zgodnie z własnymi upodobaniami. Przedstawione przykłady pomogą zagospodarować nie tylko typowy mały ogródek, ale także miejsca nietypowe.
Pomysłowe zakomponowanie ściany w małym ogródku może dać niepowtarzalny efekt.

 
1. Wykonanie planu 1/2

Za każdym razem, gdy zastanawiamy się nad ustawieniem mebli w mieszkaniu czy ozdób na półce bierzemy pod uwagę nie tylko to, czy łatwo będzie później utrzymać porządek, ale głównie kształty obiektów, ich kolor i fakturę. Niemniej ważne jest ich położenie wobec innych przedmiotów oraz oświetlenie. Tak samo jak przy rozmieszczaniu przedmiotów w pokoju, mając na uwadze stworzenie przyjemnej i funkcjonalnej przestrzeni, należy postąpić przy urządzaniu małego ogródka. Dobry projekt powinien uwzględniać zasadę, że im bardziej harmonijnie zestawione są wszystkie elementy na małej przestrzeni, tym wydaje się ona większa. Własne doświadczenie oraz kilka pomysłów opisanych w tym kursie pozwoli każdemu przystąpić do narysowania planu swego ogródka, niezależnie od jego wielkości i położenia.
Plan przygotowuje się etapami: najpierw trzeba obejrzeć teren przyszłego ogródka oraz określić własne potrzeby i wymagania, potem go wymierzyć i narysować w odpowiedniej skali, a następnie sporządzić i rozwinąć geometryczny schemat ogrodu. Taki schemat uszczegóławiamy poprzez wyznaczenie miejsc na ogrodowe konstrukcje oraz rośliny. Zanim zaczniemy kreślić warto dokładnie obejrzeć teren i zastanowić się, czy miejsce jest całkowicie zacienione przez otaczające wysokie drzewa lub budynki, czy tylko częściowo? Które miejsca są nasłonecznione? Czy należy ukryć jakieś nieciekawe miejsca i obiekty? Ile czasu możemy poświęcać ogródkowi – od tego bowiem zależy, jak dużo miejsca możemy przeznaczyć na posadzenie roślin wymagających pielęgnacji. Czy w ogrodzie będziemy jadać lub czy potrzebny jest plac zabaw dla dzieci.

Najpierw należy narysować zarys konturów ogrodu (powyżej) i na niego dopiero nanosić poszczególne pomiary. Trzeba zmierzyć boki domu, uwzględniając wszystkie przylegające doń obiekty. Później dokonać pomiaru powierzchni całej parceli, mierząc wzdłuż linii odchodzących pod kątem prostym od domu do granicy ogrodu. Warto określić także wielkość istniejących już obiektów, takich jak drzewa (a w poniższym przykładzie zbiornika na ropę) oraz wymierzyć ich odległość od domu i ogrodzenia. Nie można zapomnieć o pomiarach wysokości drzwi i okien oraz ich odległości od siebie oraz od ogrodzenia.

Następny etap to sporządzenie szkicu w odpowiedniej skali (powyżej). Można go zrobić w skali 1:50, gdzie jedna jednostka miary na planie równa się 50 jednostkom w rzeczywistości, lub 1:25. Należy bardzo dokładnie określić na planie położenie istniejących obiektów, takich jak schody lub miejsca obsadzone roślinami. Użycie papieru milimetrowego ułatwi i przyspieszy sporządzenie planu. Trzeba narysować taką siatkę, która niezależnie od rodzaju wzoru zachowa właściwe proporcje w stosunku do domu i ogrodu. Używając kalki można, podkładając szkic w odpowiedniej skali, porównać różne rodzaje wzorów. Warto narysować kilka czworoboków, których wielkość odpowiada w określonych proporcjach rozmiarom stałych obiektów w domu lub ogrodzie, np. szerokości lub wysokości okien albo szerokości schodów (w omawianym poniżej przykładzie za podstawę przyjęto szerokość kuchennego okna i framugi drzwi).

Kolejny etap planu to ułożenie wzoru, mając za podstawę siatkę i małe kartki kolorowego papieru (powyżej). Na przykład część kartek może odpowiadać połowie kwadratu siatki, część być mu równa, a jeszcze inne – dwa razy większe. Układanie wzoru na siatce powinno przypominać kolaż. Niezależnie od rodzaju zastosowanego wzoru musi on pozostawać w odpowiedniej proporcji do wymiarów domu lub ogrodzenia (w poniższym przykładzie wzór ma za podstawę szerokość okien pokoju od strony ogrodu). Warto porównać wzór jaki tworzą kwadraty ułożone pod katem prostym, z wzorem, którego elementy ustawione są ukośnie. Układ ukośny powstanie przez obrócenie wszystkich wyciętych figur o 45 stopni. Należy pamiętać, iż na małej przestrzeni ułożenie elementów pod kątem mniejszym niż 45 stopni czy większym niż 90 powoduje powstawanie niefunkcjonalnych powierzchni, z którymi trudno się potem uporać. Część osób uważa linie proste za nieciekawe, zdecydowanie woli krzywizny. Należy jednak pamiętać, że jeśli proporcje są dokładne, a przestrzeń właściwie rozplanowana, proste linie znikną po obsadzeniu roślinami. Wybierając krzywizny najlepiej do projektowania wzoru użyć wyciętych kół, których średnica równa jest długości jednego z boków siatki.
 
Przy planowaniu ogrodu otoczonego ścianami, co często się zdarza w małych ogródkach miejskich, łatwo jest ulec pokusie i otoczyć go wywyższonymi grządkami, co znacznie uwidoczni brzydkie elementy. Stosując opisaną tu metodę można tego uniknąć, gdyż wszystkie kształty pozostaną we wzajemnym związku ze sobą oraz z domem. Należy też ustalić, które z wyciętych figur tworzących wzór zostaną wykorzystane w rzeczywistości, aby móc określić powierzchnie przeznaczone do utwardzenia, a także obsadzenia roślinami. Podczas układania wyciętych figur trzeba zawsze pamiętać o własnych upodobaniach. Trzeba spróbować sobie wyobrazić jak powstałe wzory będą się prezentować w rzeczywistości obok siebie, jak wyglądać będą z wnętrza domu, z tarasu i z okien pokojów na wyższych piętrach (w przykładzie wzór musiał uwzględniać miejsce na przestronny taras oraz ścieżkę do garażu. Należało także urozmaicić widok z okna oraz koniecznie zasłonić zbiornik na ropę). Kiedy już mamy dobry dwuwymiarowy układ, można wprowadzić trzeci wymiar, określając wysokość obiektów. Używając zamiast kwadratowych kartek pudełek, które imitują ściany, mamy wrażenie rzeźbienia przestrzeni. Podobny efekt uzyskamy markując schody czy zagłębienia terenu. Również wybierając rośliny należy pamiętać o zamierzonym efekcie rzeźbiarskim.


wtorek, 17 marca 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Własna odmiana rośliny

    Wiele osób mówiąc o hodowaniu kwiatów, ma na myśli po prostu ich uprawę: siew, sadzenie, podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne.

  • Czerwone jabłuszko... z dedykacją

    Wprawdzie mamy pełnię lata i do gwiazdkowych świąt z początku zimy jeszcze daleko, ale właśnie teraz - w sierpniu - nadeszła pora na przygotowywanie świąteczneg

  • Klomby dawniej i dziś

    Jest wiele wyrazów, którym nadajemy inne znaczenie niż nasi przodkowie. Za przykład może posłużyć słowo klomb, oznaczające element dawnych ogrodów, który w zmie

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: , 46.77.17.*
2012/01/09 13:46:33
to jest opciachowe eeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeeee