Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Woda zaklęta w kamieniu

 
Na skraju Puszczy Kampinoskiej umieszczona jest urocza restauracyjka z ładnym ogródkiem. Znajduje się w nim dziwna fontanna: z dużego głazu wypływa woda i oblewając kamień, ginie z szumem gdzieś w żwirowym podłożu. Samodzielne wykonanie takiej fontanny jest łatwiejsze niż się z pozoru wydaje. Potrzebny jest jedynie odpowiedni kamień, mała pompka wodna i ewentualnie betonowy studzienny krąg. Jeśli ktoś nie chce lub nie ma czasu się tym zajmować, może zamówić gotową fontannę i zlecić jej zainstalowanie specjalistycznej firmie zajmującej się urządzaniem ogrodów.

Samodzielne wykonanie kamiennej fontanny możemy rozpocząć od relaksacyjnych i urokliwych wędrówek śródpolnych w poszukiwaniu odpowiedniego kamienia. Na polach i w przydrożnych rowach łatwo znajdziemy głazy narzutowe różnej wielkości. Pamiętajmy jednak, że kamienie zawsze są czyjąś własnością! Musimy więc znaleźć właściciela i poprosić go o zgodę lub ustalić warunki kupna. Dopiero, gdy to załatwimy, możemy pomyśleć o transporcie. Kamienie średniej wielkości, ważące do 100 kg, możemy przewieźć nawet w bagażniku samochodu osobowego. Największa trudność polega jednak na ich załadunku i rozładunku. Owalne kształty powodują bowiem ześlizgiwanie się dłoni, co grozi upuszczeniem ciężaru na nogi. Dlatego lepiej wtoczyć głaz na przygotowaną wcześniej drewnianą paletę lub nawet płachtę z bardzo mocnego materiału i podnieść ją trzymając za rogi. Do przewozu większych kamieni, ważących ponad 100 kg, musimy zamówić specjalny transport, czyli samochód z dźwigiem. Kurs na niewielką odległość, np. 20 km, kosztuje na ogół 200-250,- zł.
Z wierzchołka każdej z trzech okazałych kamiennych kul wypływa spokojnym strumieniem woda. 

W kamieniu wiercimy otwór na wylot, o średnicy około 20 mm. Służą do tego specjalne wiertła z twardej, wytrzymałej stali, zamontowane na wiertarkach udarowych. Gdy nie dysponujemy odpowiednią maszyną, możemy ją wypożyczyć wraz z wiertłami z wypożyczalni sprzętu budowlanego. Jeśli uznamy, że zrobienie otworu przekracza nasze umiejętności, zlećmy to fachowcowi w pobliskim zakładzie kamieniarskim. 
W miejscu, gdzie chcemy ulokować naszą fontannę, kopiemy dół o głębokości 50-70 cm, ale o średnicy mniejszej niż średnica kamienia. Z tyłu poszerzamy go nieco w ten sposób, żeby można było włożyć tamtędy pompkę wodną i elektryczne przewody. Dno i boki wykopu wykładamy podwójną warstwą grubej folii do jeziorek tak, aby spływająca z kamienia woda w całości dostawała się do zbiornika. Jeśli kamień waży więcej niż 100 kg, do dołu wkładamy dodatkowo studzienny krąg, w którym również, z boku od góry, musimy wybić otwór do włożenia pompki, i dopiero na nim kładziemy głaz. Zapobiegnie to osuwaniu się ziemi do zbiornika. Pompki możemy kupić w większości sklepów ogrodniczych. Wybierając się na zakupy, pamiętajmy, że do małych kamieni wystarczą pompki o wydajności 12-15 litrów na minutę; do dużych zaś, ponadstukilogramowych, około 50 litrów na minutę i mocy od kilku do kilkunastu watów. W sklepie zostawimy 70-200,- zł.
Fontannę można zrobić nawet ze... starego młyńskiego koła. 
 
Teraz możemy przystąpić do montowania fontanny. Najpierw ustawiamy kamień dokładnie nad zbiornikiem. Następnie do wywierconego w kamieniu otworu wkładamy plastikową rurkę i łączymy ją od spodu z pompką wodną. Wokół kamienia rozsypujemy żwir, maskując nim wystające kawałki folii i przewody elektryczne zasilające pompkę. Do zbiornika wlewamy wodę: musi sięgać niemal do jego górnej krawędzi. Dopiero teraz możemy włączyć pompkę. Fontanna jest gotowa.
Schemat kamiennej fontanny: 1. kamień, 2. kręgi betonowe, 3. folia, 4. włóknina, 5. żwir i drobne kamienie, 6. zbiornik wody, 7. pompka, 8. rurka plastikowa, 9. przewód elektryczny. 

Konserwacja opisanych fontann ogranicza się jedynie do okresowego (np. co dwa tygodnie) oczyszczania filtra w pompce wodnej oraz dolewania co kilka dni wody: w trakcie eksploatacji jej część bowiem paruje. Na zimę nie trzeba demontować całego urządzenia, a nawet wyjmować pompki z wody; pozostawiamy ją całą zanurzoną nawet wtedy, gdy zapowiada się wyjątkowo sroga zima. Gdy zamarznie wraz z otaczającą ją wodą, nic nie popęka!

Małą, kamienną fontannę można też zrobić w mieszkaniu. Montaż jest podobny, z tym że kamień najlepiej ustawić w ceramicznej donicy, która spełni jednocześnie funkcję zbiornika wodnego. Przedtem należy ją wyścielić grubą folią. Przewody elektryczne zasilające pompkę można poprowadzić przez otwór wywiercony z boku donicy. Do takiej fontanny wystarcza mała, trzywatowa pompka wodna.
W tej pokojowej fontannie z kamienia wydostająca się pod ciśnieniem woda obraca kamienną kulę.


czwartek, 12 lutego 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Własna odmiana rośliny

    Wiele osób mówiąc o hodowaniu kwiatów, ma na myśli po prostu ich uprawę: siew, sadzenie, podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne.

  • Czerwone jabłuszko... z dedykacją

    Wprawdzie mamy pełnię lata i do gwiazdkowych świąt z początku zimy jeszcze daleko, ale właśnie teraz - w sierpniu - nadeszła pora na przygotowywanie świąteczneg

  • Klomby dawniej i dziś

    Jest wiele wyrazów, którym nadajemy inne znaczenie niż nasi przodkowie. Za przykład może posłużyć słowo klomb, oznaczające element dawnych ogrodów, który w zmie

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: aama, *.alcatel.de
2009/05/12 15:45:32
właśnie skończyłam prace przy takiej kamiennej fontannie. moj kamień ma srednice około 1,5 metra. nie mam jednak pomyślu czym ja obsadzić zeby wyglądała efektownie. Fontanna znajduje się w slońcu do około południa potem w półcieniu. Polożona jest na wydzielonym skrawku ziemi o kształcie trójkata równoramiennego, rozwartokątnego w wierzchołku. Calość pokryta jest włókniną p/chwastową i płukanym żwirem, musiałabym więc posadzić coś pomiędzy kamieniami. Poże jakaś podpowiedz, co najlepiej posadzić?
-
2009/05/16 06:31:55
Z pewnością rośliny wilgociolubne: tawułkę (Astilbe), liliowce, trzykrotkę wirginijską, funkie, kosaćce: (irysy) syberyjski i japoński, pierwiosnki: japoński i kwiecisty, tarczolist, parzydło leśne, knieć (kaczeńce), hortensje, barwinek...
-
emka1216
2009/09/09 16:46:51
Ale mnie zaszczepiłeś!
-
Gość: Stoneo, *.noc.fibertech.net.pl
2013/12/03 14:42:48
Świetny wpis! Jesteśmy za promowaniem tego typu rozwiązań. Nic tak nie relaksuje jak szum wody w naszym ogrodzie!