Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Oczar pośredni

Krokusy i przebiśniegi są forpocztą nadciągającej wiosny, ale kto ma w swoim ogrodzie oczar cieszy się kwiatami już od stycznia. Kwiaty oczaru są drobne i subtelne, ale potrafią zrobić piorunujące wrażenie - nie często zdarza się widzieć rośliny kwitnące na śniegu. Tymczasem oczar zakwita nawet w styczniu i to nie tylko przy okazji niespodziewanego ocieplenia. Kto myśli, że zimą w jego ogrodzie nie mogą zakwitnąć kwiaty, jest więc w błędzie. Wystarczy zasadzić m.in. oczar.
 
Odmiany oczaru pośredniego (od góry do dołu), po lewej: 'Arnold Promise', 'Barmstedt Glod', 'Ruby Glow'; po prawej: 'Arnold Promise' i 'Diane'.
 
 
Oczar pośredni (Hamamelis x intermedia) jest mieszańcem oczaru omszonego i japońskiego — pierwszy otrzymano w 1928 r. w Arboretum Arnolda w USA, a nazwano i opisano w 1945 r. W Europie najwięcej odmian H. x intermedia wyselekcjonowano w belgijskim arboretum w Kalmthout. Na wiosnę oczar wypuszcza ładne, ciemnozielone, pokryte drobnymi włoskami liście, które kształtem przypominają liście leszczyny. Oczar jest ponadto bardzo atrakcyjny na jesieni, gdy przebarwia się na kolor żółty. Jest to wysoki krzew wyrastający do 4 m wys., o szerokim, luźnym pokroju. Przyrasta rocznie ok. 20 cm. Liście zielone - jesienią przebarwiające się na złotożółto, pomarańczowo. Kwiaty zebrane w pęczki, żółte do miedzianopomarańczowej barwy. Płatki frędzelkowate, duże, do 2,5 cm. Kwitnie w od stycznia do marca w czasie dłuższych odwilży. Już rozwinięte kwiaty utrzymują się nawet przy dziesięciostopniowym mrozie. Możliwe jest to dzięki ograniczeniu wody w komórkach płatków, które wyglądają jakby były zwiędnięte. Dobrze rośnie na glebach żyznych, lekko kwaśnych do obojętnych, stanowiskach słonecznych do półcienistych, osłoniętych i ciepłych. Preferuje gleby wilgotne, może rosnąć przy zbiornikach wodnych. Młode rośliny mogą przemarzać, dlatego na zimę należy je okryć, szczególnie nasadę krzewu. Piękny, oryginalny krzew (pora kwitnienia), polecany do każdego ogrodu.
 
Odmiany oczaru pośredniego:
 
'Arnold Promise' - jest to jedna z częściej uprawianych odmian, bardzo oryginalna. Półokrągły krzew. Liście jasnozielone, jesienią przebarwiają się na złotożółty kolor. Charakteryzuje się jasnożółtymi i lekko skręconymi płatkami, długości 16–18 mm. Uzyskana została w Arboretum Arnolda. Odkryta jeszcze przed wojną, a nazwana w 1963 roku. W tymże arboretum ma obecnie 7–8 m wysokości i taką samą szerokość.
 
 
'Barmstedt Gold' - jest jedną z nowszych odmian — została uzyskana w Niemczech przez Hachmanna około 1975 roku. Ma złotożółte kwiaty i obficie kwitnie. Płatki są wyprostowane, długości do 22 mm i szerokości 2 mm.

'Carmine Red'
- ma kwiaty czerwonawopomarańczowe oraz rozłożysty pokrój. 

'Diane' - jedna z piękniejszych czerwonokwiatowych odmian. Barwa nie jest jednak czysta, lecz miedzianoczerwona i w miarę przekwitania zmienia się na brązowoczerwoną. Znaleziona w Kalmthout Arboretum przez Beldera w 1969 roku. 

'Feuerzauber' (wcześniej spotykana pod synonimami 'Magic Fire' lub 'Fire Charm') - odmiana ma pachnące, pomarańczowoczerwone kwiaty oraz lekko skręcone i zgięte płatki. 
 


'Gimborn's Perfume' - jedna z nowszych odmian o mocno pachnących kwiatach. Znaleziono ją w Arboretum Gimborna w Doom, w Holandii. 

'Golden' - odmiana ta wymieniana jest w amerykańskiej literaturze. Ma kwiaty żółte z ciemnym, różowym odcieniem u podstawy płatków, które są silnie skręcone. 

'Hiltingbury'
- ma kwiaty bladomiedziane, średniej wielkości. Krzewy są duże, o rozłożystym pokroju. Liście jesienią przebarwiają się na kolor pomarańczowy, żółty i szkarłatny. Odmianę tę uzyskano w szkółkach Hilliera przed 1945 rokiem jako siewkę oczaru japońskiego odmiany botanicznej flavopurpurascens

'Improved Winter Beauty' - odmiana wymieniana w amerykańskiej literaturze jako siewka 'Winter Beauty', różni się od niej jednak obfitszym kwitnieniem. 

'Jelena' (spotykana wcześniej także pod nazwą 'Copper Beauty') - ma płatki u nasady czerwone, w środku pomarańczowe i na wierzchołku żółte, długości 20 mm. Krzew kwitnie obficie i bardzo wcześnie (styczeń, luty), z daleka wygląda pomarańczowo. Odmiana znaleziona w Kalmthout Arboretum przez Beldera, około 1952 roku.

 
'Luna'
- ma płatki u nasady barwy czerwonej, która przechodzi stopniowo w jasnożółtą. 

'Moonlight' - ma kwiaty bladosiarkowożółte. Jest dużym krzewem o żółtym ulistnieniu jesienią. 

'Orange Beauty' - jest to odmiana o kwiatach słabo pachnących, licznych, barwy ciemnożółtej wpadającej w pomarańczową. Płatki, długości 16–18 mm, są lekko pofałdowane. Uzyskana została w szkółkach Heinricha Brunsa w Niemczech, przed 1955 rokiem. 

'Pallida' - ma kwiaty siarkowożółte, o płatkach długości 16–20 mm, pachnące. Kwitnie bardzo wcześnie (styczeń, luty). Odmianę znaleziono w Wisley Gardens w Anglii w 1932 roku. Wcześniej takson ten określany był jako H. mollis 'Pallida'
 
 


'Primavera' - charakteryzuje się wczesnym rozwojem kwiatów, które są żółte, o zgiętych płatkach. Znaleziona w Kalmthout Arboretum przez Beldera w 1965 roku.
 

 
'Rubra' - płatki są u nasady czerwone, a dalej od niej — pomarańczowe. 

'Ruby Glow' - wcześniej określana była także jako odmiana 'Rubra Superba' lub 'Adonis' oczaru japońskiego. Kwiaty ma początkowo miedzianoczerwone; w pełni rozwinięte i przekwitające stają się brązowoczerwone. Liście jesienią są żółte, pomarańczowe i czerwone. Uzyskana w Kalmthout Arboretum w Belgii w 1946 roku.

'Sunburst' - ma cytrynowożółte kwiaty, które pojawiają się na krzewie wcześnie i licznie. Znaleziona przez D. Veermana z Holandii w 1967 roku i wymieniana wtedy jako odmiana oczaru omszonego. 

'Vesna'
- u tej odmiany płatki są ciemnożółte z czerwonymi nasadami. Uzyskana przez Beldera w Kalmthout w 1970 roku. 

'Westerstede' - wymieniana jest także jako odmiana oczaru omszonego. Kwitnie wcześnie, kwiaty są kanarkowożółte. Uzyskana przez H. Helmersa w Niemczech w 1977 roku.
 

 
'Winter Beauty' - ma kwiaty podobne do 'Orange Beauty', płatki są jednak trochę dłuższe. Odmiana uzyskana w Japonii w Hokuneya Nurseries w Jokohamie. Opisywana jest jako mieszaniec H. mollis i H. japonica 'Zuccariniana'. 

Poza wyżej wymienionymi odmianami w literaturze wymienia się jeszcze odmiany: 'Advent', 'Angelly', 'Aphrodite'
, 'August Lamken', 'Aurora', 'Brandes' i 'Nina'. 


poniedziałek, 12 stycznia 2009, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Strażniczka koloru pomarańczowego

    Trafiła do Europy w XVI wieku dzięki konkwistadorom, którzy przywieźli ją z Peru. Liście nasturcji przypominają okrągłe tarcze, nad którymi unoszą się tryumfaln

  • Nasturcje ogrodowe: Odmiany

    W celach ozdobnych uprawiane bywają w ogrodach i na balkonach nasturcja większa ( Tropaeolum majus ) oraz nasturcja ogrodowa ( Tropaeolum x hybridum ). Ta druga

  • Chińska piękność 1/2: Portret

    Gdyby ktoś ogłosił konkurs na najpiękniejsze drzewa wiosny, to magnolie miałyby w nim ogromne szanse. Z daleka wyglądają tak, jakby na ich bezlistnych jeszcze g

TrackBack
TrackBack URL wpisu: