Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Świąteczne ozdoby z kwiatów

Do świąt pozostało jeszcze około dwóch tygodni, mamy zatem czas na zastanowienie się czy kupimy gotowy stroik, czy też pokusimy się o skomponowanie własnego, niepowtarzalnego. Czy użyjemy do tego kwiatów żywych, czy zasuszonych. A może z suszek zrobimy niecodzienną choinkę…
 
Stroik świąteczny na stół wigilijny z gałązek cisu i żarnowca oraz kwiatów róż i cyklamenów.

Kompozycja z żywych kwiatów postawiona na stole wigilijnym podkreśla świąteczny charakter wieczerzy. Najłatwiej wykonać ją na gąbce do kwiatów ciętych umocowanej w płaskim naczyniu. Dla większej stabilności możemy gąbkę przymocować do naczynia za pomocą przylepca, którego później zakryjemy elementami kompozycji. Najpierw mocujemy jedną lub kilka świec, starając się, aby stały pionowo, paliły się równo, a stearyna nie kapała na kwiaty. Zamiast wciskać świece w gąbkę można użyć świecznika. Ustawiamy go pośrodku naczynia, a kawałki gąbki mocujemy wówczas po jego bokach. Następnie układamy gałązki, nadające kompozycji odpowiedni kształt. Na stole okrągłym najlepiej rozmieścić gałązki równomiernie ze wszystkich stron. Zaś na owalnym wydłużyć kompozycję z dwu stron gałązkami dłuższymi. U podstawy świec umieszczamy większe elementy, np. ścięte kwiaty gwiazdy betlejemskiej; łodygi najpierw podcinamy, a ich końce zanurzamy na chwilę w gorącej wodzie lub przypalamy nad płomieniem – bez tych zabiegów ścięte kwiaty szybko zwiędną. Delikatniejsze kwiaty, jak np. frezje, wysuwamy bardziej w stronę brzegów. Efektownie wyglądają tez gałązki ostrokrzewu, mahonii lub bluszczu.

Kompozycja świąteczna z gałązkami sosny, różami i anturium. W tego typu kompozycjach świece są tylko elementem dekoracyjnym, gdyż ich zapalenie mogłoby uszkodzić kwiaty.
 

Suche kwiaty i utrwalone w glicerynie liście są doskonałym materiałem dekoracyjnym nie tylko w tradycyjnych stroikach, lecz także w innych, nietypowych kompozycjach świątecznych. Można w nie nawet ubrać choinkę. Na gałązkach choinki wieszamy małe koszyczki, w które wkładamy zasuszone kwiatostany hortensji lub niewielkie bukieciki suchołusek. Powiązaną w nieduże pęczki gipsówkę mocujemy wprost na gałązkach za pomocą drutu. W taki sam sposób mocujemy też pozłacane gałązki utrwalone w glicerynie.
Stroiki świąteczne najlepiej jest wykonać na gąbce do układania suchych kwiatów. Naczynie dobieramy do charakteru i kolorystyki zastawy na świątecznym stole. Postępujemy podobnie jak przy układaniu kompozycji z kwiatów żywych, najpierw wbijając w gąbkę jedną lub kilka świeć, w zależności od wielkości kompozycji. Następnie układamy wokół świec gałązki najlepiej jodły, cisu, sosny lub tui, gdyż nie osypują się po zaschnięciu. Szyszki, bombki i kokardki mocujemy kawałkami drutu. Umieszczamy je u podstawy świecy, by podkreślały środek ciężkości stroika. W każdej kompozycji dekoracyjnym elementem jest wygięta gałązka pomalowana na biało lub złoto. W świątecznej kompozycji ciekawie się prezentują również trawy, zatrwian, suche różyczki, owocostany czarnuszki i makówki. W większych pokojach oryginalną dekoracją mogą być świąteczne girlandy. Wykonujemy je dowiązując drutem do sznura pęczki gałązek jodłowych, a następnie dodając bukieciki z suchych roślin, bombki i wstążki.
 
Stroik świąteczny z gałązek jałowca i cisu, z zasuszoną hortensją, różami i leżącymi pędami arcydzięgla.
 

Z gałązek jodłowych i suchych roślin możemy także zrobić małe świąteczne drzewko. Na zagipsowany w doniczce patyk nabijamy gąbkę do układania suchych kwiatów; najlepiej, gdy ma ona kształt kuli lub stożka. Następnie równo i gęsto nabijamy ostro ścięte krótkie gałązki, które nie osypują się po zasuszeniu. Otrzymaną zieloną kulę lub stożek dekorujemy różnymi suchymi elementami roślinnymi. Oryginalną choinkę można wykonać przyklejając do stożkowato ściętej gąbki do układania kwiatów poduszki zielonego mchu. Pomiędzy poduszki mchu wbijamy w gąbkę np. drobne kwiatki i owoce róży. By zakryć gips, powierzchnię doniczki przysypujemy korą, keramzytem lub przykrywamy mchem.
 
poniedziałek, 08 grudnia 2008, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Własna odmiana rośliny

    Wiele osób mówiąc o hodowaniu kwiatów, ma na myśli po prostu ich uprawę: siew, sadzenie, podlewanie, odchwaszczanie, nawożenie oraz inne zabiegi pielęgnacyjne.

  • Czerwone jabłuszko... z dedykacją

    Wprawdzie mamy pełnię lata i do gwiazdkowych świąt z początku zimy jeszcze daleko, ale właśnie teraz - w sierpniu - nadeszła pora na przygotowywanie świąteczneg

  • Klomby dawniej i dziś

    Jest wiele wyrazów, którym nadajemy inne znaczenie niż nasi przodkowie. Za przykład może posłużyć słowo klomb, oznaczające element dawnych ogrodów, który w zmie

TrackBack
TrackBack URL wpisu: