Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Świąteczne kaktusy: Kaktus wielkanocny

 
 
Kaktus wielkanocny również jest epifitem, również pochodzi z Brazylii, należy do rodzaju Ripsalidopsis, a sam gatunek nosi miano Ripsalidopsis graeseri lub Hatiora graeseri. Powstał on poprzez skrzyżowanie R. gaertneri (Schlumbergera gaertneri) i R. rosea. Prawidłowo pielęgnowany wydaje wiosną przez prawie dwa miesiące dużą liczbę białoróżowych, różowych, pomarańczowych lub czerwonych kwiatów o spiczasto zakończonych płatkach. Podobnie jak kaktus bożonarodzeniowy ładnie wygląda w wiszących pojemnikach, ale może rosnąć także w tradycyjnej doniczce. Rozrasta się do około 30 cm średnicy krzaczka, ale może osiągnąć także znacznie większe rozmiary. Od momentu zawiązywania się pąków kwiatowych nie powinniśmy przestawiać rośliny ani przekręcać doniczki, ponieważ może to skutkować zrzucaniem kwiatów i pąków. Dobrze jest oznaczyć doniczkę tzw. znakiem świetlnym, by po zabiegach pielęgnacyjnych ustawić doniczkę w taki sam sposób, jak stała poprzednio.

Przez cały rok powinien stać w ciepłym pokoju (około 20°C), w miejscu jasnym lub półcienistym. W pełni zimy (XII-II) przenosimy go na około 8 tygodni w miejsce jasne o temperaturze 10-12°C, by zawiązały się pąki kwiatowe, po czym ponownie wnosimy roślinę do ciepłego mieszkania. Do dość obfitego podlewania oraz do zraszania używamy miękkiej wody. W okresie spoczynku, w chłodnym miejscu podlewanie ograniczamy do oszczędnego. Dbamy także o wysoką wilgotność powietrza, zwłaszcza w okresie kwitnienia rośliny. Zasilamy nawozem dla kaktusów co 4 tygodnie od momentu zawiązania pąków kwiatowych do przełomu sierpnia i września. Rozmnażamy sadząc pojedyncze człony w mieszance torfu i piasku wiosną i latem. Miejsca cięcia lub oderwania sadzonek powinny lekko przeschnąć. Przesadzamy tylko rozrośnięte okazy, wiosną przed kwitnieniem – pod koniec okresu spoczynkowego. Zbyt suche powietrze może sprzyjać występowaniu przędziorków i czerwców. W sezonie najlepiej jest wystawić roślinę na zewnątrz w miejsce osłonięte od słońca.

Rozróżnienie obu gatunków może nastręczać trudności. Okres kwitnienia bywa zwodniczy. Kaktus wielkanocny może zakwitać już pod koniec zimy, gdy zaczynają zakwitać także późne odmiany kaktusa bożonarodzeniowego. Człony u szlumbergery są ciemnozielone oraz bardziej i wyraźniej ząbkowane, mają po około 5 cm długości i 2 szerokości, natomiast u ripsalidopsisa lekko karbowane, jasnozielone. Najpewniej zaś oba gatunki można rozróżnić po kwiatach. U kaktusa wielkanocnego są one promieniste, o ostro zakończonych płatkach. U grudnika mają bardziej złożoną budowę, są promienisto grzbieciste, a płatki w charakterystyczny sposób są odgięte do tyłu; niekiedy daje to złudzenie jakby jeden kwiatek wyrastał z drugiego.
Kaktus wielkanocny 'Castor'

Oba gatunki dobrze rosną w uprawie hydroponicznej. Bywają także szczepione na opuncji, Eriocereus jusbertii lub na peireskii znanej z tego, że lubi wapń dzięki czemu nie szkodzi jej twarda woda. Kaktus wielkanocny najlepiej czuje się w oknie kwiatowym lub szklarni. W uprawie domowej musi mieć zapewnioną wysoką wilgotność powietrza i nie można dopuścić do całkowitego przesuszenia bryły korzeniowej. Podłoże dla ripsalidopsisa powinno być podobne jak w przypadku szlumbergery: składające się z ziemi próchnicznej z dodatkiem torfu i piasku (w stosunku 2:1:1). Ph powinno być lekko kwaśne. Rośliny nie znoszą wapnia, zatem podlewamy je wyłącznie miękką wodą.
 
Odmiany kaktusa wielkanocnego
'Gemini'
 
 
'Indus'
 
 
'Libra'
 
 
'Pegasus'
 
 
'Phoenix'
 
 
'Scorpius'
 
 
'Sirius'
 
 
'Siuox Spirits'
 
 
'Taurus'
 
 
Inne gatunki:
Ripsalis houlletiana
 
 
Ripsalis pilocarpa 
 
 
 
środa, 10 grudnia 2008, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Strażniczka koloru pomarańczowego

    Trafiła do Europy w XVI wieku dzięki konkwistadorom, którzy przywieźli ją z Peru. Liście nasturcji przypominają okrągłe tarcze, nad którymi unoszą się tryumfaln

  • Nasturcje ogrodowe: Odmiany

    W celach ozdobnych uprawiane bywają w ogrodach i na balkonach nasturcja większa ( Tropaeolum majus ) oraz nasturcja ogrodowa ( Tropaeolum x hybridum ). Ta druga

  • Chińska piękność 1/2: Portret

    Gdyby ktoś ogłosił konkurs na najpiękniejsze drzewa wiosny, to magnolie miałyby w nim ogromne szanse. Z daleka wyglądają tak, jakby na ich bezlistnych jeszcze g

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: , *.xdsl.centertel.pl
2010/02/09 11:35:36
bardzo esencjalne podejście do info o roślinkach- super pomocne a zdjęcia aż kipią życiem i kolorem- z podziękowaniami:)
-
Gość: , *.internetdsl.tpnet.pl
2013/04/29 16:37:21
Zdjęcia kradzione!. w przyszłym tygodniu powiadamiam policję, google i autorów.
-
Gość: , *.hsi.kabel-badenwuerttemberg.de
2013/05/11 22:16:12
Cały opis bardzo mi pomógł. Wiem już jaką ma nazwę i jak go pielęgnować-podziąkowania.