Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Trzykrotki w ogrodzie. Roślina idealna?

 

 Rodzina komelinowatych (Commelinaceae) ma także swoich przedstawicieli, których z powodzeniem możemy uprawiać w ogrodzie. Między innymi jest to dobrze znana trzykrotka wirginijska i komelina bulwiasta.

Trzykrotka wirginijska  (Tradescantia virginiana, T. x andersoniana) nie występuje w naturze. Jest sztuczną hybrydą wyhodowaną poprzez skrzyżowanie kilku gatunków, pochodzących z południowych stanów USA oraz z Meksyku, m.in. T. virginica i T. chinensis lub T. subspera. Spotyka się dwie łacińskie nazwy, przy czym T. virginica i T. virginiana to dwa odrębne gatunki; pierwszy przysłużył się do wyprowadzenia drugiego, o którym tutaj mowa. Może zatem pozostawmy nomenklaturę i przejdźmy do opisu rośliny.

 

Jest rośliną wieloletnią, niewymagającą, odporną i kwitnącą od wiosny do późnej jesieni. Niekwitnące łany trzykrotki wirginijskiej laik może pomylić z trawami. Sprawiają to wrażenie młode nierozgałęzione pędy i długie, właśnie „trawiaste”, równowąskolancetowate liście, o długości 15-40 cm. Mają one soczystą, żywozieloną barwę, którą zachowują do późnej jesieni, są delikatnie owłosione i mają orzęsione brzegi. Soczyste i gładkie lub skromnie owłosione łodygi połamane przez wiatr po kilku dniach podnoszą się ponownie. Dorasta nieco powyżej pół metra, aczkolwiek zakres wzrostu może wahać się pomiędzy 30 a 120 cm. W miarę wzrostu i rozpoczęcia kwitnienia pędy rozkrzewiają się. Okazji do pomylenia tej trzykrotki z trawą wielu nie ma, a to z tej racji, iż trzykrotka wirginijska praktycznie kwitnie przez cały sezon wegetacyjny, czyli od czerwca do września (V-XI), a jej kwiaty wyraźnie pokazują, że trawą nie jest. Jak w przypadku innych trzykrotek mają po trzy płatki i średnicę do 4 cm. Każdy kwiatek kwitnie krótko, zwykle jeden dzień. Po rozwinięciu się rankiem, wieczorem zamyka się. W dni bardzo pochmurne kwiaty także są przymknięte. Na jego miejsce następnego ranka jednak rozkwita kolejny. Kwiaty zebrane w baldachy rozkwitają na szczytach pędów, zwykle na jednym są 2-3 aktualnie kwitnące. Najczęściej mają niebieską, niebieskofioletową barwę; ogólnie kwitną w bieli, różu i błękicie. Szczegółowo zakres barw kwiatów jest znacznie szerszy, jeśli uwzględnimy wszelkie odcienie i kombinacje tych trzech podstawowych barw, a także żyłkowanie na płatkach. Od tła płatków wyraźnie odcinają się żółte pylniki.

Wymaga gleby świeżej, próchnicznej, wilgotnej, przepuszczalnej, nie zatrzymującej wody zimą, ale w zasadzie jest tak mało wymagającą rośliną, że dobrze rośnie na każdym podłożu. Na suchych stanowiskach muszą być obficie podlewane. Ogrodnicy zalecają stanowisko półcieniste. Ale w półcieniu trzykrotka kwitnie słabo. Zatem jak w przypadku większości trzykrotek, także tych pokojowych, obowiązuje nas jedna zasada: im więcej słońca, tym częstsze podlewanie. Nie słońce bowiem szkodzi trzykrotkom, lecz niedobór wody. W okresie wzrostu można nawozić dwu- trzykrotnie umiarkowaną dawką nawozu dla roślin kwitnących. Jeśli uprawiamy trzykrotkę w pobliżu zbiornika wodnego, należy uważać, by nawóz nie dostał się do wody.

W ogrodach możemy trzykrotką wirginijską zdobić rabaty bylinowe lub sadzić w grupach w pobliżu oczek wodnych. Na miejsce stałe wysadza się w rozstawie 60x30-40 cm. Rozmnażamy dzieląc bardziej rozrośnięte okazy na kilka mniejszych, czyli przez podział, wiosną lub wczesną jesienią (przed nadejściem zimy rośliny muszą zdążyć się dobrze ukorzenić). Nie można jednak dzielić ich zbyt silnie. Na lepszych glebach trzykrotka wirginijska może aż nadto nam dopomóc w rozmnożeniu, rozrastając się i rozsiewając niczym agresywny chwast.

 

Roślina jest w pełni mrozoodporna, nie wymaga okrywania na zimę. Jest również wyjątkowo odporna na choroby i szkodniki. Nie wymaga żadnych oprysków. Myszy i nornice także omijają ją szerokim łukiem.

Sadzonki trzykrotki wirginijskiej można kupić w cenie około 2-4,- zł za sztukę.

Odmiany trzykrotki wirginijskiej:

'Spiderworts'

Kwiaty niebieskofioletowe

'Carmine-Red'

Kwiaty karminowoczerwone

środa, 05 listopada 2008, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Strażniczka koloru pomarańczowego

    Trafiła do Europy w XVI wieku dzięki konkwistadorom, którzy przywieźli ją z Peru. Liście nasturcji przypominają okrągłe tarcze, nad którymi unoszą się tryumfaln

  • Nasturcje ogrodowe: Odmiany

    W celach ozdobnych uprawiane bywają w ogrodach i na balkonach nasturcja większa ( Tropaeolum majus ) oraz nasturcja ogrodowa ( Tropaeolum x hybridum ). Ta druga

  • Chińska piękność 1/2: Portret

    Gdyby ktoś ogłosił konkurs na najpiękniejsze drzewa wiosny, to magnolie miałyby w nim ogromne szanse. Z daleka wyglądają tak, jakby na ich bezlistnych jeszcze g

TrackBack
TrackBack URL wpisu: