Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Paciorecznik 2/2


 
 
Pacioreczniki rosnące w pojemnikach podlewamy jeden, dwa razy dziennie w zależności od temperatury otoczenia i wielkości donicy. Te rosnące bezpośrednio w gruncie przynajmniej 2-3 razy w tygodniu, ale obficie, zwilżając bardzo dokładnie miejsce wokół korzeni. Przy podlewaniu tradycyjnym bardzo łatwo jest zalać roślinę, zwłaszcza gdy nie ma odpowiedniego drenażu czy też drożnego otworu w dnie donicy, gdyż dostarczamy roślinie wodę jednorazowo w bardzo krótkim czasie. Musimy pamiętać, że roślinie oprócz wody potrzebne jest również powietrze, które przy nadmiernym podlewaniu (często na zapas) usuwamy gwałtownie z donicy. Jeśli chcemy mieć jesienią dorodne kłącza musimy pamiętać, że ich przyrost uzależniony jest od odpowiedniego nawożenia i nawadniania. Przy słabym nawożeniu i nawadnianiu możemy jesienią uzyskać mniejsze kłącza niż wysadziliśmy wiosną. Jest to możliwe dlatego, że roślina czerpie początkowo pokarm z kłącza wysadzonego wiosną, a jednocześnie buduje kilka nowych kłączy na przyszły rok. Ile tych kłączy wytworzy, zależy zarówno od cech odmianowych jak i nawożenia. Przy odpowiedniej pielęgnacji, otrzymujemy jesienią kilka nowych dorodnych kłączy, a kłącze "matka" obumiera, spełniając swoją naturalną rolę. Przy nieodpowiedniej uprawie ( brak dostatecznego nawożenia i nawadniania) roślina mateczna ginie, nie wytwarzając wcześniej dostatecznie wykształconych nowych kłączy. Jakkolwiek można stosować nawozy mineralne, to podstawowym nawozem powinien być nawóz organiczny, np. dojrzały kompost lub zużyty substrat po uprawie pieczarek. Należy pamiętać, że substrat ten jest silnie zasadowy, zatem należy zmieszać go z ziemią o niskim pH.
Pole obsadzone paciorecznikiem w Oklahoma (USA) 

 
W zasadzie pacioreczniki nie są atakowane przez jakieś poważne choroby. Liście mogą być zaatakowane przez: ślimaki, mszyce lub mączlika szklarniowego (białe muszki), kłącza zaś narażone są na drutowce. Ślimaki najłatwiej wyłapać rozlewając wieczorem do płaskich naczyń piwo. Ślimaki są bowiem jego wielkimi smakoszami. Rano półprzytomne usuwamy z naszej działki. Mszyce, mączlika i drutowce niszczymy chemicznie.
Pole pacioreczników w Malabacat (Filipiny) 

 
Pacioreczniki w naszych warunkach nie zimują w gruncie, dobrze znoszą jednak chwilowy spadek temperatury otoczenia poniżej 0°C. Kłącza wykopywać możemy na dwa sposoby: 
1. Kiedy pierwszy przymrozek zetnie liście, odcinamy je ostrym nożem na wysokości 10-15 cm od ziemi. Mocnym szpadlem, a najlepiej widłami amerykańskimi, wykopujemy delikatnie całą bryłę korzeniową. 
2. Najpierw wykopujemy całą roślinę z bryłą korzeniową, a następnie ostrym nożem odcinamy łodygę. Do tych prac raczej nie nadaje się sekator, gdyż bardziej miażdży niż tnie grube soczyste łodygi.
Niezależnie, z której metody skorzystamy, odcięte kłącze ostrożnie otrząsamy z nadmiaru ziemi i przenosimy w chłodne miejsce tj. o temperaturze 5-10°C - niekoniecznie z dostępem światła. Układamy je w kartonowych pojemnikach i zasypujemy wilgotnym torfem lub trocinami. Jeśli nie jesteśmy w stanie utrzymać takich temperatur, chcąc przechować przez okres zimowy bulwy w dobrym stanie, musimy nasze pomieszczenie często wietrzyć. Po wyschnięciu ziemi, w której rosły rośliny usuwamy resztki podłoża, dzielimy przy tym większe, rozrośnięte kłącza i układamy je delikatnie w skrzynkach. Chcąc mieć zdrowe bulwy należy co jakiś czas robić ich przegląd. W przypadku wystąpienia śladów gnicia, uszkodzone bulwy należy niezwłocznie usuwać. Przeschnięty torf natomiast lekko zwilżamy.

 
Chcąc osiągnąć jesienią duży przyrost kłączy sadzimy je w marcu pojedynczo do doniczek. Ustawiamy je początkowo w miejscu niekoniecznie z dostępem światła. Podlewanie do chwili ukazania się liści, powinno być minimalne. Idealna temperatura wzrostu to 15°C, ale będą również dobrze rosnąć przy niższych temperaturach. Po ukazaniu się liści roślinom musimy zapewnić dostęp światła i zwiększyć temperaturę (dzień 18-20°C, noc 12-15°C).
 
poniedziałek, 10 listopada 2008, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Strażniczka koloru pomarańczowego

    Trafiła do Europy w XVI wieku dzięki konkwistadorom, którzy przywieźli ją z Peru. Liście nasturcji przypominają okrągłe tarcze, nad którymi unoszą się tryumfaln

  • Nasturcje ogrodowe: Odmiany

    W celach ozdobnych uprawiane bywają w ogrodach i na balkonach nasturcja większa ( Tropaeolum majus ) oraz nasturcja ogrodowa ( Tropaeolum x hybridum ). Ta druga

  • Chińska piękność 1/2: Portret

    Gdyby ktoś ogłosił konkurs na najpiękniejsze drzewa wiosny, to magnolie miałyby w nim ogromne szanse. Z daleka wyglądają tak, jakby na ich bezlistnych jeszcze g

TrackBack
TrackBack URL wpisu: