Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Paciorecznik 1/2

 

 

Najczęściej widujemy obsadzone nimi miejskie klomby, rabaty bylinowe w parkach itp. W prywatnych ogrodach ciągle rzadko się je widuje, aczkolwiek w ostatnich kilkunastu latach, gdy w handlu pojawiły się nowe odmiany, nieco częściej. Największe ich skupiska to Ameryka Północna. Tam też jest najwięcej farm rozmnażających te ciekawe kwiaty. Rodzaj Canna liczy około 50 gatunków i należy do rodziny Cannaceae. W polskim Internecie mamy stronę całkowicie poświęconą tym wspaniałym roślinom. Założył ją hodowca pacioreczników, Marek "Całus" Busiakiewicz, w ofercie na rok 2009 posiadający odmiany o barwnych liściach w cenie od 7,-,  a o liściach zielonych i barwnych kwiatach od 10,- zł w zależności od wielkości kłącza (zamawiać można do lutego; im wcześniej, tym lepiej, jako że ilości są ograniczone). Poniższe informacje dotyczące paciorecznika pochodzą też z Jego strony: www.canna.pl  Z zasady nie reklamuję stron o tematyce ogrodniczej. Tym razem robię wyjątek: Strona jest tego warta. Oprócz szczegółowych wiadomości o pacioreczniku, znajdziemy także forum poświęcone głównie tej roślinie oraz wiele innych informacji, a także dla zabawy – paciorecznikowe puzzle.
 
 
Nazwa łacińska Canna hybrida pochodzi od greckiego słowa kanna - trzcina, którą przypomina sztywnością łodygi i wyniosłością pokroju. Paciorecznik, bo taka jest polska nazwa canny, jest rośliną tropikalną pochodzącą z takich obszarów świata jak: Ameryka Północna i Południowa, Azja zwrotnikowa oraz Afryka. Nazwa paciorecznik pochodzi od kształtu nasion, które wyglądem przypominają paciorki różańca. Jego obecne odmiany uprawne powstały przez krzyżowanie m.in. Canna indica, Canna glauca, Canna coccinea, Canna flacciola, Canna iridiflora, Canna liliflora. W naszej strefie klimatycznej paciorecznik uprawiany jest jako roślina sezonowa. Zbudowana jest z krótkiego grubego kłącza (lub z bulwy - Canna indica), z którego wyrastają pędy osiągające wysokość 100 - 200 cm (zależnie od odmiany, w czasie gorącego i wilgotnego lata potrafią nawet przekroczyć tę wysokość) o dużych lancetowatych liściach. Kwiaty są asymetryczne, duże, zebrane w kłosy na szczycie grubych, mięsistych pędów. Kwitną przez całe lato, do pierwszych przymrozków. Jakkolwiek paciorecznik pochodzi z tropikalnych obszarów świata, wspaniale rośnie i dobrze rozmnaża się i w naszym klimacie.
Osobiście na wsi uprawiałem pacioreczniki starego typu: o liściach zielonych i drobnych kwiatach. Zdjęcie z 1.IX.1994 roku przedstawia wyjątkowo wyrośnięte okazy; z przodu przekwitnięte mieczyki.
 
 
Kwiaty canny mają bardzo duże walory dekoracyjne, przybierają różne, bardzo fantazyjne kształty w kolorach (włączając różne ich odcienie i kombinacje) białym, żółtym, różowym, czerwonym i pomarańczowym. Kwitną od wczesnego lata aż do pierwszych przymrozków. Wspaniale wyglądają, gdy sadzone są w większych grupach. Pacioreczniki swoim wyglądem przypominają miniaturowe "drzewa bananowe", wnoszą pewien element egzotyki w architekturę naszych ogrodów. Oprócz bardzo dekoracyjnych kwiatów, również liście są bardzo dekoracyjne. Pacioreczniki mają liście w kilku odcieniach zieleni, szkarłatu, brązu i purpury. Są również wielokolorowe i prążkowane.
 
Pacioreczniki wymagają głęboko uprawionej, luźnej i bogatej w składniki odżywcze ziemi o pH w granicach 6,5 do 7,0. Najlepiej rosną w osłoniętej od wiatru, słonecznej części ogrodu. Kanny uwielbiają pełne słońce i wymagają minimum 6 godzin bezpośredniego światła słonecznego. Tolerują jednak miejsca lekko zacienione. Roślina ta ma wielkie liście, zatem źle się czuje wystawiona na wiatr. Podczas silnych wiatrów jej liście mogą zostać poszarpane lub połamane. Pacioreczniki nadają się również idealnie do sadzenia w dużych misach, donicach lub innych pojemnikach, które ustawiamy na patio, tarasie lub przy zbiornikach wodnych.
Kłącza sadzimy w rozstawie 40 x 50 cm, na głębokość do 10-15 cm. Długą część kłącza układamy poziomo w gruncie z oczkiem ku górze, jeśli jest widoczne. Kłącza paciorecznika nie mają szczytu ani dna, nie ma więc żadnego ryzyka, że umieścimy je w ziemi odwrotnie. Sadzimy je do gruntu w zależności od rejonu uprawy zazwyczaj w końcu kwietnia, nie później jak do 15 maja.
 

poniedziałek, 10 listopada 2008, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Strażniczka koloru pomarańczowego

    Trafiła do Europy w XVI wieku dzięki konkwistadorom, którzy przywieźli ją z Peru. Liście nasturcji przypominają okrągłe tarcze, nad którymi unoszą się tryumfaln

  • Nasturcje ogrodowe: Odmiany

    W celach ozdobnych uprawiane bywają w ogrodach i na balkonach nasturcja większa ( Tropaeolum majus ) oraz nasturcja ogrodowa ( Tropaeolum x hybridum ). Ta druga

  • Chińska piękność 1/2: Portret

    Gdyby ktoś ogłosił konkurs na najpiękniejsze drzewa wiosny, to magnolie miałyby w nim ogromne szanse. Z daleka wyglądają tak, jakby na ich bezlistnych jeszcze g

TrackBack
TrackBack URL wpisu: