Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Kwiat nocnych marków

 

 

 

Tytoń skrzydlaty (oskrzydlony) wielkokwiatowy (Nicotiana alata var. Grandiflora) to jednoroczna roślina, pochodząca z Brazylii, gdzie jest rośliną wieloletnią. Osiąga wysokość pół do jednego metra, odmiany karłowate najwyżej do dolnej granicy wzrostu, zazwyczaj 30-40 cm.. Liście omszone, skrętoległe, niepodzielne i faliście wyżłobione, głównie siedzące, u nasady zbiegające się wzdłuż łodygi, tworząc rozetkę. Kwiaty o promienistej symetrii, w szczytowych rozgałęzieniach – podbaldachach lub gronach. Kielich podłużnie cylindryczny, korona lejkowato-talerzykowata, otwierająca się nocą i wtedy najsilniej pachnąca. Kwitnie latem, w lipcu i sierpniu (VI-X), często do przymrozków. Nowsze odmiany mają kwiaty otwarte przez cały dzień. Zapach cudny. Kolorystyka – biel poprzez wszelkie odcienie różu aż do purpurowych, czerwonych, brudnofioletowych oraz żółte i zielonkawe; z zewnątrz często zabarwione inaczej.

 

Tytoń Sandera (N. x sanderae) powstał ze skrzyżowania N. alata i N. forgetiana. Dorasta do metra wysokości. Roślina jest silnie rozgałęziona – często znajduje się na niej do 200 kwiatów. Są one jasnoczerwone, średnicy 5 cm, przyjemnie pachnące, lecz otwierające się tylko w nocy.

Tytoń leśny (N. silvestris) pochodzi z Argentyny, gdzie jest wieloletnią rośliną o wysokości do półtora metra. Kwiaty ma również pachnące, białe i otwarte w ciągu dnia.

Nasiona wysiewamy wczesną wiosną (III-IV) pod ogrzewanymi osłonami lub od maja wprost do gruntu. W temperaturze 20-22 stopni kiełkuje po 10-14 dniach. Z jednego grama otrzymujemy 4 tysiące roślin. Siewki pikujemy. Rozsadę na miejsca stałe sadzimy w rozstawie 40x60 cm w maju, odmiany karłowate: 30-40 cm. Rośliną posadzoną w grupach lub pojedynczo pięknie ozdobimy rabaty lub sadzimy w pojemnikach (karłowate odmiany). Stanowisko słoneczne. Wymaga gleby żyznej, próchnicznej, umiarkowanie wilgotnej i przepuszczalnej. Raz posadzony lubi rozsiewać się sam. Tytoń silnie się rozkrzewia, ma zwarty pokrój i sztywno uniesione pędy. Przez cały okres kwitnienia obsypany jest dużymi, różnobarwnymi, pachnącymi kwiatami, do których chętnie zlatują motyle (długa rurka kwiatu tylko im pozwala dobrać się do nektaru). Usuwanie przekwitniętych kwiatów zapobiega zawiązywaniu się nasion i tym samym przedłuża okres kwitnienia rośliny. Rozprowadzany przez firmy ogrodnicze w opakowaniach 0,1 grama i cenie od kilkudziesięciu groszy do około 3,- zł za opakowanie nasion.

 

 

niedziela, 02 listopada 2008, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

  • Strażniczka koloru pomarańczowego

    Trafiła do Europy w XVI wieku dzięki konkwistadorom, którzy przywieźli ją z Peru. Liście nasturcji przypominają okrągłe tarcze, nad którymi unoszą się tryumfaln

  • Nasturcje ogrodowe: Odmiany

    W celach ozdobnych uprawiane bywają w ogrodach i na balkonach nasturcja większa ( Tropaeolum majus ) oraz nasturcja ogrodowa ( Tropaeolum x hybridum ). Ta druga

  • Chińska piękność 1/2: Portret

    Gdyby ktoś ogłosił konkurs na najpiękniejsze drzewa wiosny, to magnolie miałyby w nim ogromne szanse. Z daleka wyglądają tak, jakby na ich bezlistnych jeszcze g

TrackBack
TrackBack URL wpisu:
Komentarze
Gość: Kasia, *.gdynia.mm.pl
2010/11/15 16:19:26
Niezwykle wdzięczna roślina. Szczególnie dlatego, że kwitnie u mnie jeszcze w połowie listopada, dłużej zapewne niż niejedna róża. Polecam!