Ogrody natury...
KWIATEK DLA FINETKI 2 (Custom) blogi ! TAWUŁKA NA BLOGA AKSAMITKA NA BLOGA 3 konkurs ! KASZTANOWIEC NA BLOGA

http://www.cyklamen.blox.pl
Blog > Komentarze do wpisu

Królowa drzew

 

Do rodzaju Poincjana (Delonix) w rodzinie brezylkowatych (Caesalpiniaceae) należą zaledwie trzy gatunki drzew, rosnących w tropikalnych rejonach Afryki, południowo-zachodniej Azji, w krajach arabskich i na Madagaskarze. Z tych trzech gatunków jeden zyskał sobie szczególną sławę wśród hodowców, ogrodników i miłośników roślin. Jest to pochodząca z Madagaskaru Delonix regia, czyli poincjana królewska.

Nazwa delonix pochodzi od greckiego słowa delos i oznacza: rzucający się w oczy. Rzeczywiście jest to drzewo o tak królewskim wyglądzie, że po prostu nie sposób przejść obok niego obojętnie. Gdyby na świecie organizowano wybory Miss Drzew, z pewnością piękna poincjana byłaby główną kandydatką do pierwszej nagrody.

Jest to drzewo niewysokie, od 10 do 13 metrów, za to o wspaniałej, rozłożystej koronie, przypominającej ogromny, zielony abażur o średnicy do 30 metrów, czyli aż trzykrotnej wartości średniej wysokości drzewa! Abażurowy wygląd nadają poincjanie królewskiej liście – długie, miękkie, pierzaste, tworzące coś w rodzaju delikatnej koronki, przez którą prześwieca błękit nieba i łagodnie sączy się światło. Jasna zieleń liści ładnie kontrastuje z szarą, gładka korą pnia i gałęzi. U starszych drzew przysadzisty pień przybiera oryginalny kształt, rozrastając się szeroko u podstawy w formie charakterystycznych deskowatych podpór.

Ze względu na gruby pień i malowniczo powykręcane grube konary poincjana królewska – szczególnie sędziwe okazy – budzi podziw nawet w okresie zimowego spoczynku, gdy traci swoje pierzaste liście. Jednak prawdziwie królewski wygląd przybiera ona latem, czyli w porze kwitnienia. Całe drzewo pokrywa się wtedy setkami wspaniałych jaskrawoczerwonych lub pomarańczowych kwiatów. Pojedynczy pięciopłatkowy kwiat ma średnicę 10-15 cm i przypomina niektóre gatunki storczyków. Jeden z płatków korony wyróżnia się wśród pozostałych swoją kontrastową jasną barwą. Spotyka się też, choć niezwykle rzadko, drzewa o kwiatach złocistożółtych, u których kontrastowy płatek ma barwę kremową.

 

W Brisbane, stolicy Stanu Queensland (Australia) poincjana królewska jest jednym z najchętniej sadzonych drzew ulicznych i parkowych. Jest to naprawdę urzekający widok, gdy na początku lata w całym mieście pojawiają się dziesiątki ogromnych czerwono-zielonych „parasoli” i aż trudno uwierzyć, że to wspaniałe drzewo było niegdyś bliskie wyginięcia. W ojczystym Madagaskarze poincjana królewska nadal uważana jest za gatunek zagrożony. Większość hodowanych obecnie na świecie okazów pochodzi od kilku zaledwie dziko rosnących drzew odkrytych przez austriackiego botanika Wenzela Bojera w pierwszej połowie XIX wieku. Dopiero w 1932 roku znaleziono na Madagaskarze nieco liczniejsze naturalne środowisko tej rośliny, szczęśliwie na terenie objętym ochroną.

niedziela, 12 października 2008, ksanthos_trelos

Polecane wpisy

TrackBack
TrackBack URL wpisu: